Search
× Search
Příběh námořníka z NDR
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Příběh námořníka z NDR

Předevčírem vyplul z kempu na Murteru na svém gumenjaku s motorem 15 hp občan NDR. Vyrazil k západu. K bájnému souostroví Kornati, jehož vrcholky se ztrácely v odpoledním oparu. Na sobě měl jen kupaće gaće (plavky). 

Jemu souzená občanka NDR mezitím pro svého občana chystala večeři. Občas vyhlédla ze stanu, kterým lomcoval vítr, a s rostoucími obavami sledovala čeřící se mořskou hladinu. 

Občan nikde. S teplou večeří na stole již nevydržela a zalarmovala linku 112.

Mezitím občan NDR bojuje s nepřízní osudu. Do té doby bezvýhradně spolehlivý motor Forelle vyrobený ve VEB Berliner Vergaser - und Filterwerke v roce 1969 podivně škytá. A nejde do otáček. Ztrácí sílu. Zvedá se bóra, ženoucí prokřehlého endéráka k západu.

Na moři v houstnoucím soumraku probíhá drama. Lučka kapetanija v Šibeniku vyhlašuje pátrání. Všechny lodě v oblasti jsou upozorněny na poznáníchtivého námořníka na gumovém člunu. Do pátrání se zapojuje i Pomorska policija. 

Snáší se tma a bóra sílí. Pátrání je neúspěšné. Po 2200 je odvoláno.

Občanka NDR prožívá bezesnou noc. 

Endérák v plavkách směřuje v bórou hnané tříšti ke svému vysněnému souostroví. Už po něm netouží. Jediné co chce, je postel. Ve svém stanu. 

V noci Pomorska policija ladí plány na ráno. Kam mohl odplout? Kde ho hledat?

Ráno je pátrání obnoveno v 0510.
V 0645 se éterem šíří dobrá zpráva: „Máme ho!“

Prokřehlý občan NDR je nalezen na ostrůvku Smokvica Vela. Na sobě má jen plavky a husí kůži. V úkrytu před větrem se snaží svým tělem zachytit první paprsky vycházejícího slunce a přitom diskutuje tam se strážcem parku. 

Velitel policejní hlídky si odškrtává vyřešený případ. Výběrčí z národního parku ale tak spokojený není: "Kdo zaplatí  300 kuna vstupné?"

Tak skončila konfrontace endéráka s dlouholetým snem. Vždy chtěl na Kornati. Nakonec se ukázalo, že za ty prachy je tam vlastně nuda.


6645
Na horu