Search
× Search
Příští dny budou na Jadranu kruté
Daniel Vodička

Příští dny budou na Jadranu kruté

Příští týden jachtaře na Jadranu nečeká nic hezkého. Bohužel. Přechod tlakové níže přinese bouřky, déšť, bóru a předevím velmi výrazné ochlazení.

Počasí neporučíš. Červenec běžně bývá slunečný, velmi teplý, s minimem větru. Respektive s maestralem, který na noc lehá. Příští týden ale bude na Jadranu jiný.

Teploty

Neděle začne hezky, jen na Istrii se zatáhne. V pondělí se ochladí ve vnitrozemí, ale na pobřeží se budou teploty stále pohybovat od 24 do 28°C. V úterý by se mělo slunce objevit jen na jihodalmatských ostrovech a u Dubrovniku. Od Splitu na sever to vypadá na déšť a teploty do 25°C. Mnohem horší bude středa při přechodu fronty. Na Istrii se už sice začne protrhávat oblačnost, ale teploty jen kolem 19°C. Zbytek chorvatského pobřeží bude zatažený s deštěm a maximálními teplotami do 23°C. Čtvrtek se vyjasní, teploty ale jen od 18 do 23°C.

Takovou Sibérii ukazují pro příští týden Chorvaté.

Vítr

Co se týče větru, v pondělí to vypadá na bóru jen nahoře v Kvarneru v okolí Senje, Krku a Cresu. Tam by mohl vítr sílit přes 30 uzlů. V úterý večer jugo jižně od Rogoznice a bóra severně, místy až 45 uzlů. V noci na středu bóra po celém pobřeží, extrémní v Kvarneru, kde by se mohla šplhat až na 50 uzlů. Dole u Dubrovniku do 30 uzlů, zbytek pobřeží bude slabší. Ve středu přes den by mohlo 40 – 50 uzlů větru zasáhnout celé pobřeží. Ve čtvrtek bude vítr slábnout a stočí se na severozápad, stále ale počítejte se 20 – 30 uzly.

Bouřky

Co se týče bouřek, ty přijdou na severní Jadran a část středního již v neděli. Dále do úterního večera místy. Od úterního do středečního večera je třeba počítat se silnými bouřkami při přechodu fronty po celém pobřeží.

Co to pro jachtaře znamená? Bude to chtít alespoň nějaké teplejší oblečení a rozhodně žluťáky. A pro nepříliš zkušené jachtaře na rodinné plavbě jistou dávku opatrnosti a usedlého konzervatismu při volbě tras a kotvišť.

14764
Na horu