Search
× Search
Proč chci pilothouse
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Proč chci pilothouse

Vyzkoušeli jste si někdy jachtu s pilothouse? To je ten budník na palubě, který je součástí podpalubí, odkud je možné jachtu vést. Jste na palubě, a přitom stále uvnitř lodi. Kdo jednou zkusí…

Pilothouse najdeme především na expedičních jachtách. Taková maličkost, která udělá pobyt na lodi za chladného počasí příjemnější. Stačí si představit teploty pod 10°C, silný vítr, déšť, vodní tříšť na palubě. To je noční hlídka, na kterou se každý těší. Choulit se zmrzlý v kokpitu před sprškami vln…

Máte-li jachtu s pilothouse, pak nesedíte na palubě, ale uvnitř. Sedíte v suchu, v teple a sledujete, jak déšť stéká za okny. Vedle sebe máte připravené žluťáky, ale na hlídce můžete klidně sedět v pyžamu.

Uvnitř pilothouse bývá kormidlo, nebo dnes spíše ovládání autopilota, ovládání motoru. Před sebou má kormidelník navigační stolek mapový plotter, radar, AIS. Vše potřebné pro plnohodnotnou hlídku. Nástavba je obvykle vyrobena tak, aby byl z ní 360°výhled po okolí.

Nevýhody

Pilothouse má i několik nevýhod. Tou první je horší kontakt s okolím. Chybí sluchové vjemy, a i ty vizuální jsou mírně omezené.

Druhá nevýhoda souvisí také s bezpečností. V podpalubí jde na hlídku spaní. Útočí velmi agresivně.

Třetí nevýhoda se týká financí. Jakmile si jednou vyzkoušíte noční hlídku v pilothouse, už nikdy nebudete chtít jinak. A takové lodě lezou do peněz.

2767
Na horu