Search
× Search
Proč dvě bilge pumpy?
Daniel Vodička

Proč dvě bilge pumpy?

Minule jsme si spočítali, jaké jsou, nebo mohou být, ztráty na instalaci bilge pumpy. Dnes si řekneme, proč má pro bezpečnost lodi smysl instalace dvou čerpadel.

Pokud nemá být čerpadlo jen málofunkční atrapou, která v případě nouze není schopná poskytnout téměř žádnou pomoc, potřebujeme do podpalubí instalovat čerpadlo velkého výkonu. Velký výkon znamená velkou spotřebu a hadici velkého průměru. V takové hadici však zbývá po vypnutí čerpadla hodně vody, která postupně steče do podpalubí. Automatické čerpadlo pak znovu sepne… Takový koloběh bez konce.

Proto je lepší mít pro běžné situace na lodi instalováno čerpadlo malého výkonu, malé spotřeby a napojené na slabší hadici. Běžné situace zvládne lépe, navíc se zanedbatelnou spotřebou. 

To jsou ale protichůdné informace, ne?

Ne tak docela. Ideální je kombinace dvojice čerpadel nad sebou. Dolů do studánky instalujeme automatické čerpadlo malého výkonu a nad něj umístíme čerpadlo, které již bude mít výkon odpovídající potřebám naší lodě. To může, ale spíše nemusí, mít automatické spouštění.

Za standardních situací automaticky udržuje hladinu vody slabé čerpadlo umístěné níže. Jen v případě nouze spustíme ručně výše instalovaného macka. 

Velké čerpadlo navíc nestojí standardně ve vodě a tím se prodlužuje jeho životnost.

8112
Na horu