Search
× Search
Proč jet letos na Pelješac?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Proč jet letos na Pelješac?

Ve druhém dílu představení Pelješacu začneme ve vesničce Lovište na západě poloostrova. Ve veliké zátoce je mnoho různých míst k stání. Pokud bych si měl vybrat, jestli zůstat přes noc v Korčule, nebo zde, zvolím Loviště.

Lovište

Veliká zátoka nabízí několik míst ke stání a je možné si vybrat bezpečnou lokalitu za jakéhokoli větru. U vesnice se dnes už většinou stojí na bójích, ale místo můžete nalézt i u mola. Je zde několik restaurací, nejlepší z nich je Barsa. Najdete ji hned vedle přístavního mola. Doporučuji předem zavolat a udělat objednávku. Nedaleko je obchod Studenac, je možné zde slušně nakoupit.

Preferujete-li před vesnicí samotu, pak je možné zakotvit v zátoce Pržina jižně od Lovište.

Uvala Duba

Cestou do Korčuly se můžete zastavit v zátoce Duba. Je zde oblázková pláž, restaurace a kotevní bóje. Hezké místo, které je rušeno větrem a průjezdy lodí kolem.

Orebić a okolí

Až k Orebići je pobřeží věnováno především surfařům, kteří využívají místní větrné podmínky. V Orebići je nevelká marína s několika místy pro hosty, ale městečko samotné mě nijak neuchvátilo. Pokud ho nebereme jako výchozí bod pro poznávací jízdy po Pelješacu.

Podobuče

Podobuče je malebná zátoka s oblázkovou pláží pod vyhlášenými pelješackými vinohrady. Je zde nábřeží, u kterého by bylo možné stát, ale místní ho využívají jako koupaliště. Večer by to ale mělo jít.

Trstenik

Klidná vesnice má přístav s molem. Kromě juga je dobře krytý. Je zde i místo pro stání na kotvě, dno je ale zarostlé travou a kotva špatně drží. Sháníte-li pelješacké víno Dingač, zde si budete moci vybrat. Nevýhodou Trsteniku jsou vysoké hory kolem, odpoledne a navečer je vše utopeno ve stínu.

Žuljana

Mezi Trstenikem a Žuljanou je několik zátok na kotvení. Pelješac je zde nižší, a proto zde umí často fouknout bóra. Žuljana je jen kousek od Trsteniku, ale je jiná, postrádá charakteristické kouzlo Trsteniku. Kromě mola je zde možné stát dobře na kotvě, dno je mělké, pozvolné a písečné. Často zde narazíte na našince, kteří zde tráví dovolenou.

Prapratno

Zátoka Prapratno nabízí pláž, to je na straně plusové a kemp. To je mínus. Není příliš důvodů se zde zastavovat.

Východně od Prapratna se stává pobřeží znovu členité, ale až na zátoku Marčuleti s pláží Olipa spadá pobřeží rychle do hloubky. U pláže Olipa je možné zakotvit, ale je třeba se držet dále od břehu kvůli kamenné lavici kousek pod hladinou.

Uvala Spilice

Na východě Pelješacu je možné se schovat před převažujícím severozápadním větrem do zátoky Spilice. Klidné místo bez větru, s borovicemi až k mořské hladině.

Kobaš

Zátoka s několika restauracemi. Každá restaurace má vlastní molo a každá podává ústřice, které se pěstují nedaleko v Malém Stonu.

Broce

Před vjezdem do úzkého kanálu do Velkého Stonu je možné zakotvit před Broce. Čekejte tu klid a vedro. Mořský vánek sem už neproniká.

Ston

S jachtou se dostanete bezpečně i do Stonu. Opevněné městečko má své kouzlo, podél hradeb můžete dojít až do Malého Stonu. Vedle přístavu jsou solnice, které byly pro oba Stony zdrojem bohatství již ve středověku.

4406
Na horu