Search
× Search
First minute
Proč kontrolovat polohu v papírové mapě?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Proč kontrolovat polohu v papírové mapě?

Papírová mapa? Co to je? Jak to vypadá? Mnozí jachtaři ji už dlouho neviděli. Je nějaký důvod, proč by na ni neměli zapomínat? Je. A je dost vážný!
V navigačních přístrojích (telefony a tablety nevyjímaje) pracujete obvykle s vektorovými mapami. Jsou přehledné a pohodlné. Mají ale jednu nevýhodu, které jste si již asi všimli. Některé detaily se na vektorové mapě objevují až po dostatečném přiblížení. 


Příklad
Plujete z A do B a v cestě je mělčina X. Pokud plánujete trasu a máte na displeji telefonu či tabletu výchozí bod A a cílový bod B zároveň, není mělčina X na displeji označená. Až když si oblast s mělčinou dostatečně přiblížíte, mělčina X se objeví.
To je nepříjemná věc. V první chvíli nemusíte vědět, že je v cestě nebezpečí.

Podívejte se na čtveřici výřezů vektorové mapy Chorvatska nedaleko ostrova Molat. Na výřezech je zobrazeno místo, které v první chvíli vypadá jako mělčina 10 m. Na druhém výřezu již je patrné, že toto místo stojí za pozornost. Až na čtvrtém výřezu vidíte, že jde o ostrůvek. Pokud si mapu dostatečně nezazoomujete, nevíte o něm. V noci to může mít vážné následky. 

Sami si můžete toto vyzkoušet na mapách Navionics.

Ztroskotání Vestas

Je to také příčina, proč najela na mělčinu jachta Vestas při posledním Volvo Ocean Race. Pokud plujete uprostřed Indického oceánu a nevíte, že je v cestě nebezpečí, nemáte důvod si místo zazoomovat. To byla příčina ztroskotání špičkové závodní lodi a to může být i příčina vaší nehody. 

A stačí přitom málo. Mít na navigačním stolku papírovou mapu a občas se do ní podívat. 

 

Vytisknout
7040
Na horu