Search
× Search
Proč si pořídit Code 0
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Proč si pořídit Code 0

Turistické jachty se velmi často spokojí jen s kosatkou (genou) a hlavní plachtou. A často pak plují na motor, protože vítr neodpovídá možnostem této dvojice plachet. S Code 0 plujete mnohem častěji a rychleji na plachty a navíc jde o velmi snadno ovladatelnou plachtu. 

Plachta Code 0 vznikla při závodu Volvo Ocean Race, když ještě nesl název Whitbread. Nejde tedy o žádnou velkou novinku. Šlo o plachtu pro plavbu proti větru, která však podle pravidel té doby spadala mezi spinakery.

Užití Code 0 na turistických lodích je dnes stále častější. Je to dáno tím, že na moderních jachtách se obvykle používají jen menší kosatky (doba 150% plachet genoa je pryč) a ve slabém větru se jachtě nedostává výkonu. Proto obvykle pluje na motor.

Code 0 je značně univerzální plachta a její správné využití závisí na tom, jak je ušita. Může být velmi plochá a určená na stoupačku ve slabém větru, nebo může být její profil hlubší a pak se hodí i na bočák v silnějším větru. Na stoupačku se Code 0 balí ve chvíli, kdy vítr zesílí na 10 – 15 uzlů.

Jde o snadno ovladatelnou plachtu, která připomíná velkou genu, ale zadní roh je střižen výše. Dnes je vytahována na rolfoku. Nejde však o rolfok na stěhu. Code 0 má v předním lemu všité neprůtažné lano na kterém je u paluby uchycen rolfok. Celá plachta tak je demontovatelná a často bývá uchycena na čelenu a vytažena až na vrchol stěžně. Plachtu vytáhneme i s rolfokem na stěžeň srolovanou jako rukáv a pak ji teprve rozbalíme. Opačným postupem plachtu balíme. Jde tedy o mimořádně jednoduchou manipulaci.

Jediné, na co je třeba dávat při instalaci Code 0 pozor, je uchycení čelenu. Code 0 potřebuje velké napětí v předním lemu, jinak se nedá rolovat. Čelen musí toto napětí vydržet. Obvykle se neobejdeme bez vodního stěhu, který čelen stahuje dolů, nebo jiné výztuhy. 


S plachtou je možné stoupat. Ne tak ostře jako s kosatkou, ale na předobok s ní budete ve slabém větru nejrychlejší na okrese. Na bočák a zadobok ji můžete nechat na stěžni i v silnějším větru. Není sice pro tyto podmínky nejlepší, ale je stále velmi dobře použitelná. 

Příjemná plachta na parádní ježdění, Která výrazně zvýší váš potenciál. Uvažujete-li o změně v oplachtění své jachty, toto je jeden z hlavních adeptů.

6918
Na horu