Search
× Search
Proč to na couvačku neposlouchá?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Proč to na couvačku neposlouchá?

Mnozí jste to již zažili. Plujete na přední chod a loď poslouchá jako hodinky. Pak zařadíte zpátečku a vaše jachtařské sebevědomí se hroutí. Jachta neposlouchá. Dělá si, co chce, neřiditelný stroj. Přitom vše bylo promyšleno, vše bylo správně…

Není třeba házet flintu do žita. Jachta sice dělá pravý opak toho, co by dělat měla, ale jde jen o drobnou chybu. Stačí tuto odstranit a vše se v dobré obrátí.

Chyba je v tom, kdy začít kormidlovat na zpětný chod.

V autě jsme zvyklí točit volantem na zpátečku hned, jak ji zařadíme. Na lodi je to jinak.

Příklad

1 - Plujeme na přední chod a chceme začít couvat. Zařadíme zpátečku. Můžeme v tuto chvíli kormidlovat jako na zpátečku? Nemůžeme, protože loď nejede dozadu. Zařazený zpětný chod je v první fázi jen brzdou. Jachta pluje dopředu a zpomaluje. Proto musíme stále kormidlovat jako když plujeme dopředu. V opačném případě bude jachta dělat pravý opak toho, co chceme.

2 - Jachta zpomaluje, její rychlost se blíží k nule. Zastavuje. Můžeme nyní kormidlovat jako na zpětný chod? Dokud nezastaví, tak ne. Pokud zastaví, můžeme si s kormidlem dělat co chceme, protože kolem něj neproudí voda. Když není proudění, kormidlo nereaguje.

3 – Jachta se pomalu rozjíždí na zpětný chod. Zde již je dobré, kormidlovat na zpětný chod. Je to dobré, ale není to nutné. Proudění kolem kormidla je jen pomalé, proto jsou reakce na kormidlo velmi slabé, pomalé.

4 – Jachta se rozjela na zpětný chod. Je nutné kormidlovat jako na zpátečku. Proudění kolem kormidla je rychlé, reakce na kormidlo je rychlá, silná.

Z výše uvedeného vyplývá:

Kormidlovat jako na zpátečku příliš brzy je velká chyba. Začít kormidlovat jako na zpátečku pozdě, je jen malá chyba, kterou je možné snadno napravit.

K vysvětlení je použita ilustrace z knihy Přístavní manévry, kde je vysvětleno, k jakému nedorozumnění při zařazení zpětného chodu dochází.

2323
Na horu