Search
× Search
Proč vozit v kokpitu pořádný nůž
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Proč vozit v kokpitu pořádný nůž

Jak vám pořádný nůž v kokpitu může zachránit dovolenou? Na co takový nůž použít a kde ho mít umístěný. Závodní jachtaři na tyto otázky znají odpovědi, turističtí jachtaři už méně.

Nůž v kokpitu není určený na obranu proti zlotřilým domorodcům, ani proti zvěři suchozemské či vodní.

Je tu pro řešení nejrůznějších krizových situací. A je dobré, aby byl ostrý.

Asi je každému jasné, že při práci se spinakerem může dojít k tomu, že krizovou situaci vyřeší nůž. Můžeme být okolnostmi donuceni odříznout otěž či výtah. Nůž se ale může hodit i ve chvíli, kdy máte potíže s otěží geny.

Stalo se vám někdy, že se vám zamotalo lano na vinšně a nešlo povolit? Obvykle si toho všimnete až ve chvíli, kdy jste se pokusili o obrat a otěž nešla povolit…

V takovém případě není moc možností. Buď máte čas na uvolnění otěže, což bude chvíli trvat, nebo nemáte. Jste-li kousek od pobřeží, potřebujete otočit a nejde povolit gena, je třeba jednat rychle. Vezměte nůž, doběhnete k rohu geny a co nejblíže plachty lano uřízněte. Obvykle vám ho zbyde stále ještě dost na další použití a zachráníte jachtu před ztroskotáním.

Podobnou službu udělá nůž na palubě jachty i u hlavní plachty, například při práci se zaseklou kontraotěží.

Kam nůž umístit?

Musí být po ruce. Tedy v kokpitu. Nejčastěji bude zřejmě na kormidelním sloupku. Nemá smysl ho dávat pod sedačku v kokpitu mezi fendry a lana, ani do kuchyně. Tam ho nemusíme najít, když ho budeme potřebovat.

Vytisknout
2965
Na horu