Search
× Search
Rok bez Velikonoční regaty
Daniel Vodička

Rok bez Velikonoční regaty

Od roku 2000 byla hlavním svátkem našich offshore jachtařů Velikonoční regata. Krásný závod, který dokázal prověřit týmy někdy až na hranici jejich možností. Letos se poprvé neuskuteční. Na vině je morová rána, která se vyklubala kdesi v rohu tržiště čínského maloměsta čítajícího 10 mil. obyvatel.

Z účastníků Velikonoční regaty ještě loni zřejmě nikdo ani netušil, že existuje nějaké město Wu-Chan, nebo provincie Chu-pej. O tom, že tam je nějaké tržiště, jsme neměli ani ánung. Taky proč by to měl kdo vědět. Jestli v Číně jedí nedovařené netopýry, je to jejich věc. Co to má co společného s Velikonočkou, mysleli jsme si.

Jenomže časy se mění. Zatímco za Marca Pola by virus cestoval na velbloudovi, v sedle bujného oře, nebo možná lodí, jeho nositel by zřejmě cestou zemřel hladem, šípem, nebo kurdějemi. Dnes stačí ukázat pas, sednout do letadla a tradá, Evropa je moje (říká si virus).

Nyní tedy v Číně kultivovaný drobeček útočí na naše pozice v Evropě a je mimořádně úspěšný. Nejprve dobyl Itálii, nyní to vypadá, že může zapíchnout špendlík s vlaječkou do mapy Španělska, postupuje ve Francii, dokonce řádí i v pořádkumilovném Německu. Také u nás úspěšně zdolává jednu kótu za druhou. Navzdory kampani, kterou proti němu vede Andrej řečený Bureš.

Zasáhl i jachting, který je v tom nevině. Zrušil letošní první závod Americas Cup World Series na Sardinii, Hempel World Cup Series v Janově, světový šampionát čtyřistasedmdesátek. A nyní také Velikonoční regatu, nejstarší český offshore.

Nezbývá, než si postesknout…

„Kam ten svět spěje?“

4929
Na horu