Search
× Search
Rolování geny bez práce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Rolování geny bez práce

Zarolování geny na rolfoku je někdy práce pro Obelixe. Rukou to příliš nejde, přes vinšnu je to pomalé a plachtu to na profilu příliš utahuje. Také se může stát, že spoušť rolfoku nevystačí.
Řešení je přitom snadné. Znají ho všichni, kdo na moři závodí. Je to rolování geny z přední paluby.
Vedení spouště rolfoku prochází cestou od rolfoku do kokpitu celou řadou kladek, které se točí spíše méně než více. Zvýšené tření je obvykle příčinou, proč nejde gena zarolovat. 

Rychlý postup je následující. Genu nerolujeme proti větru, aby neflatrovala nad palubou. Minimem je předoboční kurz. Nyní pošleme jednoho člena posádky na příď (bowman). Sedne si na přední palubu, nohami se zapře o přední koš a chytí spoušť rolfoku. Trimmer z kokpitu povolí otěž geny tak, aby flatrovala a šla volně namotat. Bowman se dá s chutí do práce. Trimmer sleduje, jestli bowmana neohrožují škubající se otěže geny a jestli se plachta na stěhu správně navíjí. 

Takto genu smotáte během pár vteřin a není ani zapotřebí ukrutná síla. Gena bude na stěhu volně namotaná.

Dvě rady na závěr. Namotáváte-li genu na stěh v tahu přes vinšnu, je plachta na stěhu hodně dotažená a nemusí vystačit spoušť rolfoku. Kus plachty je stále venku. Povolte rolfok, kus plachty vytáhněte a znovu zarolujte. Nikoli však přes vinšnu. Volně namotaná plachta by se měla vejít.

Rada číslo dvě se týká otěže namotané na vinšně. Bowman na vás vztekle řve, že máte povolit otěž. Vy mu neméně naštvaně odpovídáte, že je volná. Jen má dvě otočky na vinšně... Tření v případě dvou otoček na vinšně je takové, že vás bowman nepřetáhne. Otěž musíte povolovat aktivně.

7299
Na horu