Search
× Search
Samonafukovací vesta a letecká přeprava
Daniel Vodička

Samonafukovací vesta a letecká přeprava

Problémy s přepravou samonafukovacích vest nemají konce. Letecké společnosti k nim mají asi podobný vztah, jako úředník k zásadnímu rozhodnutí. Nikdo nechce říci, jak to vlastně je. Máme tu pro informaci zajímavý dopis o zkušenostech s přepravou vest od našeho čtenáře Jaromíra Meduny.

Dobrý den,

nevím, zda stále probíhá diskuse o přepravě automatických záchranných vest letadly. Každopadáně problémy stále mohou být. Nikdy jsem se tím netrápil a vestu jsem dával do odbaveného zavazadla a vždy dorazila. Letos jsme u Air France udělali tu chybu, že jsme je chtěli "legalizovat". Dopadlo to na Ruzyni tak, že zástupce společnosti volal až do Paříže a pak nám sdělil, že pokud cartridge má víc jak 27g CO2, tak ani náhodou a nakonec jsme vesty museli nechat v Praze.... 27g myslím nemá žádná, dospělé 150-190 mají 35-38g. Problém je, že bez nahlášení mohou při kontrole vestu ze zavazadla bez náhrady odstranit a ještě větší problém může být, že se tím zavazadlo zpozdí, což je při plavbě dost velký problém.

Protože se chystám v říjnu na cesty, pro zajímavost jsem zkoušel zjistit, jak se k problému staví Ryanair, respektive Laudamotion, který pod něj organizačně patří. Telefonovat na jedinou oficiální infolinku do Dublinu nemá smysl, linka za 5Kč/min mi sice hezky zahrála, ale paní, která to nakonec řešila, očividně nevěděla o co jde a tak mě informovala, že mě přepojí a tím akce skončila.

Tak jsem to zkusil přes distibutory letenek, což byla také zajímavá zkušenost.

  • Help chaty společností zahájí obvykle konverzaci až po zadání čísla rezervace letenek. Tj. po zaplacení. 
  • Infolinka "Pelikána" mě odkázala na to, že si mám objednat letenku, a pak mi zjistí další podrobnosti. K čemu mi posléze budou, pokud odpověď bude negativní, neřekla.
  • Infoilinka "Student Agency" mě instruovala, že se mám zeptat mailem. Za týden přišla odpověď, že děkují za zájem o jejich služby a že po konzultaci s přepravcem vesty nelze přepravovat.
  • U "Letušky.cz" už jsem psal tedy rovnou mail....a do hodiny přišla odpověď rovnou s poděkováním za zájem, vysvětlením a následuijícím odkazem:

https://www.ryanair.com/cz/cs/uzitecne-informace/centrum-pomoci/nejcastejsi-dotazy/zavazadla/mohu-si-vzit-na-palubu-samonafukovaci-zachrannou-vestu

Dispozice IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) pro přepravu nebezpečného materiálu říká prakticky to stejné, co je uvedeno v odkazu. Problém je,že je vyžadován písemný souhlas konkrétních aerolinek a takto jasně přímo na webu aerolinek jsem tento souhlas ještě nenašel. Asi je to možná jen otázka času, který klikání člověk hodlá věnovat. Píšu spíš pro ilustraci a zkušenost, že na většině míst, kde by člověk měl informace dostat, tak je nedostane. To v lepším případě. V tom horším dostane špatné  a kdyby se s takovými smířil, zbytečně své vymazlené zařízení nechá doma a zápasí obvykle s polystyrenem :-)

"Letuškám" moc díky.

Zdravím, Jaromír Meduna

3610
Na horu