Search
× Search
Senioři v nesnázích
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Senioři v nesnázích

Existuje-li něco jako „mikrojachting“, pak mu poslední týdny příliš nepřály. Průkopník tohoto jachtařského stylu Sven Yrvind přerušil na Azorách svoji plavbu, jejímž cílem měl být Nový Zéland, Američan Wilbur Spaul se vypravil ze San Franciska na Havaj, ale po sedmi dnech otočil kormidlem a plul zpět. Pozoruhodný na těchto dvou událostech je věk obou odvážlivců – dohromady jim je 151 let.

S optimismem na Havaj

Foto archiv

Foto archiv

Chubby Girl
Sedmdesátiletý Spaul vyplul 27. září na cestu, o níž snil posledních čtyřicet let. Na své kajutové jachtě Chubby Girl dlouhé 2,70 metru (jen o 40 cm více než nejmenší lodní třída Optimist), chtěl doplout na Havajské ostrovy.

Měla to být historická plavba – na tak malé jachtě totiž na Havaj ze západního pobřeží USA dosud sólo nikdo nedoplul. Plavba ze západního pobřeží Spojených států na vulkanické souostroví je pro tamní jachtaře zhruba tím, čím je pro Evropany plavba přes Atlantik.

Jenže Spaula nejspíš vidina zápisu do historie omámila natolik, že podcenil počasí. Na start nezvolil správné „okno“. Lépe řečeno příhodné podmínky pro jeho loď pohybující se na oceánu rychlostí zhruba 2 uzle trvaly kratší čas, než bylo žádoucí. Předpoklad, že takto malá jachta bude vždy „nad vlnami“, se nenaplnil. Přes Chubby Girl se převalila podle Spaula „obrovská vlna“, vzala s sebou hlavní plachtu a nástavbu pochroumala natolik, že kolem lukny vznikly netěsnosti. Službu zároveň vypověděl satelitní telefon a problémy se objevily i u další elektroniky, především systému AIS, který je pro sólové jachtaře velmi podstatným pomocníkem střežícím provoz na námořních cestách.

„Kvůli bouři pluji zcela jiným směrem než na Havaj, silný vítr, třímetrové vlny. Loď se drží dobře, ale já mám po padesáti letech mořskou nemoc,“ napsal Spaul do zprávy poslané skrz YB3-Tracker. „Jedna vlna se převalila přes palubu, hlavní plachta je kaput. Dovnitř proniká voda,“ pokračoval mořeplavec. Jen na přední plachtu se tak Spaul vypravil zpět do Kalifornie.

V osmdesáti na Nový Zéland

Již na konci června vyplul k odvážné výpravě Sven Yrvind. Jedenaosmdesátiletý švédský jachtař chtěl plout na lodi vlastní výroby, 5,7metrové jachtě Exlex, ze severu Evropy na Nový Zéland. Jelikož ale došel k přesvědčení, že jeho loď nezvládne extrémní podmínky v jižních partiích Indického oceánu, změnil plán a za cíl plavby zvolil souostroví Azory, kam dorazil v polovině září. Na moři strávil 78 dní a trasu z norského Alesundu plul průměrnou rychlostí 2 uzle.

Záhy po zakotvení v azorském přístavu Horta dal Yrvind na vědomost, že se vrátí domů, postaví novou loď a příští rok se s vodami jižní polokoule doopravdy utká. Jenže stačilo pár dní na souši, kvalitní spánek a dobré jídlo a jachtařský kmet se natolik občerstvil, že se mu Exlexu zželelo a rozhodl se, že popluje dál. Nyní je jeho dílčím cílem Porto Santo na Madeiře. Co bude dál, neví ani Yrvind sám. Odhodlání a vitalitu nicméně může Yrvindovi závidět nejeden třicátník.

3010
Na horu