Severní Atlantik
Na severním Atlantiku to zase bouří. Vítr přes 100 uzlů a vlny 15 metrů. Na 1400 námořních mílích je tlakový gradient skoro 90 hPa! To už prostě musí foukat.
Výška vln na severním Atlantiku je taková, že americká NASA musela přestat s měřením výšky planety Mars nad mořskou hladinou, protože vlastně ani není jasné, kde přesně mořská hladina je.
Na mapě Windy z dneška vidíte vítr o rychlosti více než 100 uzlů. Dovedete si to na lodi představit? To je… To je… Nepředstavitelné.
Výška vln na mapě dosahuje 15 metrů. To je ale průměrná výška jedné třetiny nejvyšších vln. Průměr. Kde bude maximum? Může to být 20 metrů, může to ale také být 25 metrů. A dost možná… Nechceme ale tady šířit paniku.
Vrátíme se ještě jednou k tlakovému gradientu. Na jednom z obrázků vidíte vyznačenou vzdálenost mezi středy níže a výše. V tlakové níži je tlak 939 hPa, v tlakové výši 1027 hPa. To celé na vzdálenosti necelých 1400 mil.
Situaci na severním Atlantiku nejde nazvat jinak, než dynamickou.
3751
Související články
S metrovou lodí přes Atlantik
S metrovou lodí přes Atlantik
Pokud si někdo myslel, že plavit se po mořích a oceánech na čtyřmetrové lodi je bláhovost a extremismus, toho asi poněkud zaskočí Angličan Andrew Bedwell. Do světa mikrojachtingu přináší se svým podivným jednometrovým plavidlem zcela novou dimenzi. Zda to bude fungovat, má prověřit plavba z Newfoundlandu do Anglie.
Padnou v Chorvatsku teploty na 12°C?
Padnou v Chorvatsku teploty na 12°C?
Tento týden budou nejvyšší denní teploty v Chorvatsku šplhat až k letní třicítce. Na začátku příštího týdne by však mohlo přijít brutální ochlazení. Prognózy meteorologických modelů se však výrazně liší.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.