Search
× Search
Kurzy TOP
Skotsko - Moidart
Miroslav Valášek
/ Kategorie: Kam jet

Skotsko - Moidart

Lodní noviny mají nové spolupracovníky. Je to fotograf Mirek Valášek a jeho přítelkyně Marcela. Plaví se na své jachtě Calluna ve Skotsku a na jihu Anglie. Dnes představujeme první z doporučených kotvišť ve Skotsku. 

 

Moidart (15 nm na jih od Malaigh)


Co (ne)naleznete: Dno: písek/pískoštěrk, Vylodění +, Voda + (voda z kohoutku u mola je v současnosti mírně znečištěná rašelinou), Elektřina - , Obchody -, Veřejná doprava -, Mobilní signál + (u hradu a zakresleného kotviště, zbytek jezera bez signálu)

Mořský život:
ryby, tuleni, volavky

V západním Skotsku jen málo míst nabízí tak skvělé kotvení chráněné ze všech stran, jen půl hodiny od otevřeného moře. Jde o mořské jezero sevřené kopci a ostrovem Eilean Shona a hlídané zříceninou hradu Tioram. I když na mapách naleznete místa vhodná ke kotvení pro většinu plachetnic, je dobrá šance, že jezero budete mít zcela pro sebe (tedy kromě zvědavých tuleňů, kteří rádi obhlížejí nové příchozí). 

Kotviště nabízí nesčetné malé i větší ostrůvky k vylodění, mnohé z nich se zásobou dřeva na táborák. Na podzim jsme tu našli i spousty kozáků. Od jihu do jezera přitéká River Shiel zakončená krátkou peřejí a u vjezdu do jezera na západní straně leží malá liduprázdná pláž s výhledem na ostrovy Muck, Eigg a Rum. 

Vjezd může být za špatného počasí obtížnější a nedoporučuje se za silného západního větru, každopádně se vyplatí dobrá mapa či elektronická navigace. Náš vjezd a oblíbené místo ke kotvení vidíte na mapce, za vysoké vody se pak dá proplout kolem zříceniny na kotviště chráněné i za nejsilnějších větrů

 

Souřadnice vjezdu do Loch Moidart: 56°47,3' N a 5°53,0´ W


Miroslav Valasek


Vytisknout
2099
Na horu