Search
× Search
Součástka, která vám může zatopit
Vojtěch Sládeček

Součástka, která vám může zatopit

Víte, co je impeler, kde ho najdete a k čemu tato součástka na lodi slouží? Může být pro vás velmi důležitý. A přitom taková blbost…

Při přebírání lodi v maríně jste se jistě setkali s tím, že vám ukázali náhradní díly na motor, které v případě potřeby můžete použít. Většinou se jedná o nářadí (často nepoužitelné), náhradní motorový olej, řemen na alternátor a malou krabičku s nápisem impeler. Krabičku jste otevřeli, abyste zjistili, co je uvnitř. Našli jste malou černou gumovou vrtulku, již zmíněný impeler. K čemu slouží?

Jak se chladí motor

Nejprve si musíme připomenout základní principy, na kterých pracuje lodní motor. U auta se k chlazení motoru využívá odporový vzduch, který vytváříme rychlejší jízdou. U plachetnice tak rychle neplujeme, ale proti autům máme velkou výhodu - nekonečnou zásobu studené vody. Tu využíváme k chlazení lodního motoru.

Vodu je potřeba nasát, prohnat kolem motoru aby ho ochladila, pak ji ve výfukovém koleni smíchat s horkými výfukovými plyny, které by mohly vysokou teplotou výfukový systém poškodit a poslat ji výfukem pryč. To je známé šplouchání z výfuku při nastartovaném motoru.

Impeler

Tuto cirkulaci vody, která neustále chladí motor, zajišťuje impeler. Voda je nejprve přes ventil (tzv. sea cock) nasáta hadicí do předfiltru, který má za úkol pochytat nečistoty. To je plastová nádoba umístěná nad motorem, která má často I průhledné víčko, aby nás při kontrole upozornila, že je filtr potřeba vyčistit. Druhá hadice, která z filtru vede, jde přímo do impeleru. Ten bývá často umístěn na přední straně motoru. Poháněn je buď dalším řemenem, nebo přes rozvody schované v motoru. Jeho rychlé otáčení nasává okolní vodu a vytlačuje ji do tzv. výměníku (angl. heat exchanger), kde studená voda nepřímo ochlazuje chladící kapalinu, která pak ochlazuje motor. Konkrétněji ho ve spolupráci s termostatem udržuje na provozní teplotě kolem 85°C, kde motor pracuje nejefektivněji.

Impeler dobře rozpoznáme podle schránky, ve které je schován. Většinou jde o kulatou krabičku, ve které je 6-8 malých šroubků rozmístěných dokola po obvodu.

Když motor nechladí

Pokud se stane, že po nastartování z výfuku nešplouchá voda, příčin může být několik. Může být zavřený ventil (častější u majitelských lodí, které déle stojí), nebo ucpaný slanovodní filtr (zjistím jednoduše pohledem do průhledného víčka). POZOR - z osobní zkušenosti - pokud někdo před vámi víčko filtru dostatečně nedotáhl, nevytvoří se v okruhu dostatečný podtlak a chlazení nepůjde!

Poslední možnost je impeler, který vlivem vysokého věku opelichal a přišel o jednotlivé gumové paprsky. Ztratil svoji účinnost. V tom případě bude nutná výměna.

Výměna impeleru

Pro tuto operaci je nutné nejprve uzavřít vstupní ventil pro přívod vody do filtru. Poté se odšroubují malé šroubky na krytu impeleru. Poškozený impeller se vyjme ze své osy, která ho otáčí. Následně je třeba vyčistit povrch pod krytem, kde se mohou nacházet zbytky starého těsnění. Pak se zasune nový impeler. Přiloží se těsnění, které by vždy mělo být součástí balení a upevní se zpátky kryt pomocí 6 nebo 8 šroubků. Pak už stačí otevřít ventil a zkontrolovat, že chlazení funguje.

Rada na závěr - nový impeler je dobré před vložením promazat například přípravkem na nádobí (jarem). Eliminuje se tak riziko poškození, než se dostane voda do celého systému, aby mohla impeler lubrikovat. Pokud vše bude fungovat jak má, na hladině u výfuku se pak vytvoří bublinky z jaru a je možné si tak jednoduše ověřit, že vše pracuje jak má.

7809
Na horu