Srážka ponorky s nákladní lodí
Japonská ponorka Souryu se při vynořování srazila s nákladní lodí Ocean Artemis. K nehodě došlo u japonského ostrova Shikoku. Tři námořníci na ponorce byli zraněni.
Japonská ponorka vystrkovala hlavu z vody a pořádně se nerozhlédla. Výsledkem byla srážka s čínskou lodí Ocean Artemis. Ponorka si natloukla věž, zlomila křídlo na boku věže, poškodila antény. Podle informací z šetření sice ponorka viděla nákladní loď periskopem, ale už nebyla schopna zareagovat. Protože při nehodě došlo k poškození komunikační techniky na ponorce, byla srážka oznámena se zpožděním 3 hodiny. Čekalo se na dobití baterek kapitánova mobilního telefonu.
Souryou je diesel-elektrická ponorka o výtlaku 2950 tun, posádku tvoří 65 mužů a ve službě je od roku 2009. Čínská loď po vyřazení japonské ponorky z provozu nečekala na nic a rychle se vypařila.
2107
Související články
Co dělat když…
Co dělat když…
Zajíždíte v maríně zádí k molu mezi lodě a už je jasné, že se loď nepodaří dotočit, hrozí kolize. Co je třeba v takové situaci udělat, jak pokračovat s manévrem?
Japonská legenda v 83 letech pluje sólo přes Pacifik
Japonská legenda v 83 letech pluje sólo přes Pacifik
Nejznámější japonský jachtař Kenichi Horie se přesně před měsícem vypravil sám na 6000mílovou plavbu ze San Franciska do Japonska. Na 19stopé jachtě Suntory Mermaid III chce trasu zvládnout za 70 dní. Pokud plavbu dokončí, do jeho celkem bohatého seznamu rekordů přibude další zápis.
Místo úspěchu blamáž: Čína prodala Thajcům ponorku – bez motorů
Místo úspěchu blamáž: Čína prodala Thajcům ponorku – bez motorů
Měla to být první vlaštovka, vzorový obchod, průlom. Jednak se čínští soudruzi těšili, že se konečně zařadí mezi zbrojní velmoci, schopné vyvážet tak sofistikované technologie, jako jsou ponorky. Jednak mělo jít o začátek nové etapy ve vztahu k Thajsku, tradičnímu spojenci Washingtonu. Jenže zatím to vypadá spíše na pořádné fiasko. Německá vláda neschválila vývoz dieselových agregátů MTU, které měly čínskou ponorku pro Thajce pohánět.