Svinstvo v korálovém ráji
Na začátku února skončila na útesech na Šlamounových ostrovech nákladní loď Solomon Trader. K nehodě došlo vlivem příchodu tropické cyklóny při nakládce bauxitu. Od té doby je nasedlá na dno v Kangava Bay na ostrově Rennell.
Dlouho se nic nedělo, ale v posledních dnech začalo z vraku lodi unikat palivo. Zatím okolo 60 tun. Na palubě je cca 700 tun paliva.
Nedaleko ležící východní část atolu East Rennell je zařazena mezi světové dědictví UNESCO. Žije zde mnoho endemických druhů, tedy druhů, které nenajdete nikde jinde na světě.
Austrálie se snaží Šalamounovým ostrovům pomoci a zpočátku alespoň monitorovala únik paliva, aby bylo možné vyčíslit škodu a pohnat majitele lodi k zorpovědnosti.
Protože majitel lodě dělá mrtvého brouka a nijak se nesnaží škody omezit a Šalamouňané nedisponují technikou, ani znalostmi, Australané vysílají na místo lodě a pracovníky, kteří pomohou s odstraňováním škod.
Na východní straně ostrova žije 1200 Polynésanů, kteří se živí sběrem, lovem a rybolovem. Ostrov s hustým pralesem, jezerem a unikátními vápencovými útvary je označován jako přírodní laboratoř pro vědecká studia.
V roce 2013 UNESCO usoudilo, že je lokalita v ohrožení kvůli těžbě dřeva, které si odvážejí Číňané. Navíc se na ostrov dostali potkani.
Loď byla najmuta indonéskou firmou Bintang Mining, která provozuje místní důl na bauxit. Veškerá těžba směřuje do Číny. Majitel dolu a provozovatel lodi na výzvy nereaguje.
3652
Související články
Záchrana po 66 hodinách v moři
Záchrana po 66 hodinách v moři
Turecký kapitán nákladní lodě spadl přes palubu. Rozjela se neúspěšná záchranná akce. Po 66 hodinách vytáhl trosečníka z vody indonéský rybář vracející se z lovu. Trosečník byl v pořádku, snad jen trochu žíznivý. Celý příběh však má i tajuplnou koncovku.
Koupání
Koupání
Architekt Otto Barić přijel v Korčule do přístavu a šel si koupit lístek na trajekt. Všední záležitost. Přijel dříve, tak stál v první řadě. Jenomže…
Ouha. Ne vše se vejde mezi trupy katamaranu
Ouha. Ne vše se vejde mezi trupy katamaranu
Kuriózní případ zpestřil velikonoční svátky nizozemské pobřežní stráži (KNRM). Záchranáři ze stanice Oudeschild na ostrově Texel přijali nouzové hlášení. Po kontaktování postižené lodi nebylo jasné, co je důvodem poplachu - zda loď narazila na útes, či uvízla na mělčině. Po připlutí na místo záchranáři nevěřili svým očím.