Search
× Search
The Whitehouse Restaurant – Západní Skotsko
Jan Onheiser
/ Kategorie: Kam jet

The Whitehouse Restaurant – Západní Skotsko

Není Bílý dům jako Bílý dům. Nevím jak vaří u amerického prezidenta, ale v restauraci The Whitehouse na západním pobřeží Skotska vaří naprosto famózně.

Pár mil severozápadně od města Oban v průplavu Sound of Mull mezi pevninou a ostrovem Mull se nachází krytý záliv Loch Aline. Je to bezpečné útočiště před jakýmkoli počasím, do zálivu se vplouvá úzkým hrdlem a jeho okolí je kryto zalesněnými kopci. Průplav je docela úzký a při Low water je vody tak akorát, ale podle navigačních znaků lze v pohodě proplout. Po proplutí ústím zálivu se po levé straně nachází malá marina The Lochaline Harbour. Cena za stání je přijatelných 2,80 GBP za metr lodě, což vychází na 30 GBP za noc. Marina je plně vybavena, k dispozici jsou sprchy a toalety, voda, připojení na wifi. V případě nepřítomnosti harbourmastera se peníze vloží do přiložené obálky a vhodí do schránky. Nikoho ani nenapadne nezaplatit. Bližší informace o marině jsou na webových stránkách.

Zpět k jídlu. Krásnou procházkou podél pobřeží k ústí zálivu dorazíme do vesnice Lochaline. Na stráni se tyčí bílý dům. Jedna polovina je malý obchůdek s potravinami, v druhé polovině domu je restaurace The Whitehouse Restaurant. Souřadnice jsou N 56° 32,184 W 5°46,618. Nehledejte na webových stránkách jídelní lístek, žádný není. Šéfkuchař ráno nakoupí od rybářů, lovců a místních zemědělců čerstvé potraviny, zeleninu má na zahrádce za restaurací a připraví z absolutně čerstvých potravin polední a večerní menu. Večeře je k dispozici ve třech variantách. Čtyři, pět nebo šest chodů. Jednoznačně doporučuji šestichodovou variantu. K tomu ještě malý předkrm. V restauraci je pouze dvacítka míst, rezervace pár dnů dopředu je naprosto nezbytná. Vaří klasickou skotskou kuchyni na moderní způsob, ale nebojte, není to žádná kostka ve slizu, báječně se najíte. Ceny sice nejsou malé (od 56 do 78 GBP), ale stojí to za to.

Kdo se ještě nechce vracet na loď, může večer zakončit v místním Social Clubu s veselými Skoty.

A ještě jedna poznámka závěrem. Byť se jedná o špičkovou restauraci, nebojte se tam přijít v jachtařském oblečení. My ji navštívili po 14 denní plavbě na St. Kilda a Vnější Hebridy a pan majitel se na nás usmíval a vítal nás, jako bychom přišli ve velké večerní. A pro pivo nám zašel do sousedního krámu.

Dobrou chuť.

2362
Na horu