Search
× Search
Trest za prima nápad
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Trest za prima nápad

Přeprava nákladu plachetnicemi přes oceán vzala za své před poslední velkou válkou. Stále se však najdou příznivci alternativ, kteří se snaží ideu nákladních plachetnic oživit. A není to nemožné. jen jim hází klacky pod nohy...

Stačí najít dostatečně drahý produkt, u kterého nehraje roli čas, který stráví na cestě. Naopak! Zákazníci ještě ocení eko přístup k dopravě.

Ideálním produktem, který si o transport pomocí větru říká, je bílý prášek z rostliny Erythroxylum coca vyráběný v některých jihoamerických státech. S nápadem na jeho přepravu na plachetnicích již přišlo mnoho milovníků větru. Zdánlivě jednoduchá špedice však má své nástrahy. Země, pro které jsou zásilky určené, hází špeditérům klacky pod nohy, hrozí jim vysokými tresty.

Příkladem je dvojice Gary Swift a Scott Kilgour, která se na své jachtě Atrevido rozhodla pro ekologickou přepravu 751 kg hodnotného bílého prášku. Cena nákladu byla vyčíslena na 60 milionů GBP.

Nadšenci do ekologie byli zadrženi loni v srpnu u velšského pobřeží. Tovar v nákladovém prostoru byl odhalen a dvojice jachtařů zamířila z kokpitu rovnou do šatlavy. První z nich byl odsouzen na 19 let a 6 měsíců, druhý z přátel vyvázl s trestem o 6 let nižším. Pro staršího z nich to znamená, že se k jachtingu bude moci vrátit až ve dvaasedmdesáti letech.

3382
Na horu