Turbíny na Jadranu? INA začala měřit vítr
Cílem společnosti INA je získat kompletní posudek týkající se větrných podmínek v oblasti a návratnosti investice. Verdikt o případné investici padne až poté, co budou výsledky měření vyhodnoceny.
INA se rozhodla pro spolupráci s Megajoule Adria, protože tato společnost používá technologii LiDAR, což je metoda dálkového měření na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku. Obvykle se používá k měření vzdálenosti, ale dá se využít i pro mapování terénu a měření dalších veličin, včetně atmosferických jevů. V tomto případě budou měření probíhat ve vyšších polohách nad mořskou hladinou pro získání validnějších údajů.
Plán je součástí strategie INA směřovat 50 procent investic do udržitelných projektů. Již dříve v letošním roce firma oznámila plán výstavby dvou solárních elektráren. Většinovým vlastníkem INA je skupina MOL.
1236
Související články
Plovoucí turbínu podpoří japonské peníze
Plovoucí turbínu podpoří japonské peníze
Nizozemský startup TouchWind stojí za vývojem plovoucí turbíny se sklopným jednolistým rotorem, která může díky snazší instalaci přinést čerstvý vítr do sektoru offshore větrné energetiky. Nyní Nizozemci získali podporu silného partnera. S vývojem a umístěním produktu na trh jim pomůže japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Slunce místo větru: Němci plují na solární plachty
Slunce místo větru: Němci plují na solární plachty
Se zajímavým nápadem přišla německá společnost Flin solar. Nabízí flexibilní solární panely pro široké využití na jachtách.