Search
× Search
Ucpal se vám lodní záchod?
Daniel Vodička

Ucpal se vám lodní záchod?

Se záchody na jachtách bývají problémy. Velké a nechutné problémy. Co dělat, aby vše fungovalo jak má? Bez potíží! Jak se zbavit ucpávání, smradu, špatné funkce čerpadla?

Na tuto otázku nám odpověděl majitel největší a nejstarší české charterové společnosti Bemex Boot Vláďa Bezecný. Vzhledem k tomu, že na své základně úspěšně pečuje již dlouhá léta nejméně o tři desítky charterových a soukromých jachet různé velikosti (tedy různého počtu toalet), má s pravidelnou údržbou velké zkušenosti.

Co dělat?

Základem bezproblémového fungování toalety na lodi je především její pravidelná údržba. Minimálně jednou ročně je nutný kompletní servis, a to včetně odpadních hadic, jejichž vyčištění je možná ještě důležitější než vyčištění samotné toalety.

Odpadní hadice na permanentně používané charterové lodi se kvůli usazujícímu kameni dokážou neuvěřitelně zanést a zmenšit tak zásadně svůj průměr. Pak stačí, když se část kamene v hadici odlomí a vytvoří ostrou hranu. Na té se ihned zachytí jakýkoli toaletní papír a odpadní hadici pak kompletně ucpe.

Samozřejmě papír do těchto toalet nepatří, ale upřímně, i přes mnohá varování posádce, který skipper tomu dokáže reálně na charterové lodi zabránit?

Na všech našich charterových lodích (i na soukromých lodích, o které se staráme) v rámci každého zimního servisu demontujeme všechny toalety i odpadní hadice. Vše rozebereme do posledního šroubku a vymyjeme v kyselině chlorovodíkové. Podle stavu opotřebení vyměníme potřebná gumová těsnění, přičemž například dvě zpětné klapky v pumpě na vstupu odpadní hadice měníme úplně pokaždé. Pokud jsou tyto klapky pravidelně měněny, není pak nutné zavírat kohouty u toalet při jízdě v náklonu a toalety nenabírají vodu. Odpadní tanky nedemontujeme, pouze je chemicky vyčistíme a zkontrolujeme montážním otvorem, zda v nich nezůstal nějaký pevný odpad.

Toaleta na lodi je konstrukčně velmi jednoduché zařízení a stačí opravdu velmi málo, aby stoprocentně fungovala.

Na závěr jedna jednoduchá rada. Pokud v průběhu sezony jde pumpa toalety ztuha, stačí do mísy nalít trochu jedlého oleje z kuchyně a obsah vypumpovat. Uvidíte, jak půjde najednou lehce a zejména dámy už nebudou muset s pumpou toalety „bojovat“.

Ještě jedna připomínka na závěr. Když se rozhodnete řešit problém toalet chemií, snažte se minimalizovat její množství. Veškerý obsah lodní toalety nakonec skončí v moři. Uvažujte, co všechno do něj lijete. Koupete se v něm vy a vaše děti. A k večeři si pak dáváte rybu, škeble, nebo lignje...

8706
Na horu