Search
× Search
Už se řeže...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Už se řeže...

Úkol zněl jasně. Rozřezat 200 metrů dlouhou a 35 metrů širokou nákladní loď na převoz automobilů na 8 kusů. Snadno se to řekne, ale na flexu to není. Na řadu přišla těžká mechanizace, plovoucí jeřáb a pořádný řetěz.

MS Golden Ray se převrátila a najela na mělčinu v USA v St. Simonis Sound v Georgii. Na palubě bylo naloženo více než 4000 osobních automobilů. Stalo se tak v září 2019.

St. Simons Sound Incident

St. Simons Sound Incident

Řezání trupu.
Vrak lodi je pomalu rozřezáván na kusy. Po dlouhých přípravách se podařilo začít s řezáním nyní, v posledních dnech. Systém řezání je podobný, jako krájení knedlíku nití. Jeřábová loď VB-10,000 natáhne přes kladky řetěz a tím je protahováno tam a zase zpět. Silou větší, než je síla býčí. Řetěz se zařezává do trupu a drtí a řeže vše, co má v cestě. Trup, nástavbu, kýl a dokonce i tisíce automobilů které zůstaly uvnitř.

Podívejte se na několik fotografií z řezání vraku. Je těžko představitelné, že obyčejný řetěz dokáže takto rozříznout ohromnou nákladní loď. Ani řetěz ale nepřežije vše. Poprvé se přetrhl 25 hodin po začátku řezání...

3616
Na horu