Užitečné info z meteorologie
Koupíte si navigační program a těšíte se, jak vám pomůže optimalizovat trasu. Chcete si stáhnout předpověď počasí, abyste jí mohli program nakrmit. Vyskočí však na vás nepřeberné množství meteorologických modelů a jste ztraceni. Nevíte, co vybrat.
Začneme tím, že meteorologický model je vlastně výpočet, který vytváří předpověď počasí.
My se podíváme na modely s francouzským meteorologem Christianem Dumardem, který je jedním z trvůrců navigačního programu a aplikace SQUID. Christian natočil hezké a jednoduché video, které je bohužel ve francouzštině, takže jsme mu nerozuměli.
Naštěstí nám pomohl Milan Koláček s překladem.
Model je spousta, ale na zešílení to není. Je to celkem snadné.
Máme čtyři důležitá kritéria, podle kterých meteo modely volíme.
1. Oblast, kterou model zahrnuje. Jsou modely, které zahrnují celý svět (generální) a modely, které zahrnují jen určité oblasti (lokální).
2. Druhým důležitým faktorem je rozlišení modelu. Je to vlastně hustota sítě, pro kterou se dělají výpočty modelu. Máte-li rozlišení např. 1°, má oko sítě, pro kterou byl výpočet proveden, rozměry 60 x 60 ná mořních mil. Rozlišení ale může být například 0,1°, to znamená rozměr sítě výpočtů je 6 x 6 mil. Co to pro nás znamená? Vyšší rozlišení (hustší síť) znamená přesnější předpověď.
3. Třetím faktorem je časový krok, pro který jsou výpočty modelu vytvářeny. Může to být po hodině, ale také po třech hodinách. Předpověď vytvořená v hodinovém intervalu je přesnější než v intervalu tříhodinovém.
4. Posledním důležitým faktorem je doba, na kterou jsou výpočty prováděny. Některý model v malém rozlišení počítá předpověď až na 16 dnů, naopak modely lokální s velkým rozlišením počítají předpovědi jen na 2 dny.
Modely generální
Generální model je určený pro navigaci na několik dnů dopředu, například na delší plavbu. Dokonce s ním pracujeme i s výhledem až na dalších 10 dnů. Jsou to modely, které počítají předpovědi pro celý svět.
Máme dva generální modely. Evropský model CEP (ECMWF) a americký GFS. Model CEP je placený a jeho rozlišení je vyšší než rozlišení amerického modelu GFS, který je volně dostupný. CEP má rozlišení 0,125° (cca 14 km), rozlišení GFS je 0,25° (cca 28 km).
Oba modely počítají s časovým krokem 3 hodiny a výpočty jsou prováděny dvakrát denně.
Modely s vysokým rozlišením
Modely s vysokým rozlišením mají rozlišení 1 – 10 km. Tyto modely provádějí výpočty pro hodinové časové kroky, obvykle ve výhledu jen na příštích 48 hodin.
Jde o celou řadu modelů, které jsou místně příslušné. Jiný model je pro Chorvatsko, jiný pro Francii, jiný pro sever Evropy atd. Uveďme například Hirlam, Arome, NAM, Harmonie… Celou Evropu můžeme pokrýt například modely Hirlam, GCWF a Arpege 0,1°.
Učiníme-li jednoduché shrnutí, tak na offshore plavbu použijeme některý z generálních modelů CEP nebo GFS. Tyto modely nám umožní plánovat plavbu na několik dnů dopředu.
Pro regatu nebo pro denní plavbu použijeme některý z modelů o vysokém rozlišení, který bude přesnější a bude mít kratší časové kroky. Model vybereme podle oblasti, ve které se pohybujeme.
6956
Související články
Navionics, nebo C-map?
Navionics, nebo C-map?
Jakou používáte navigační aplikaci v mobilu? Před lety jsem si stáhl aplikaci od Navionics a používám ji bez aktualizací stále. Nyní jsem se ale na lodi setkal se C-map a ta mi dala důvod k přehodnocení mých preferencí.
Co je to VMG?
Co je to VMG?
Někdy se setkáte s problémy, na které neznáte odpověď. Pokud jsou jachtařské, jsme tu my, abychom vám odpověděli sami, nebo ji zprostředkovali, pokud ji sami neznáme. Zde najdete dotaz na to, co je VMG.
Jak fouká na Kanárech?
Jak fouká na Kanárech?
Víte, jak fouká na Kanárských ostrovech? Kde fouká silnější vítr a kde vítr slabší? A je vlastně souostroví tím správným místem pro začátečníky?