Včerejší meteorologické tsunami
S bouřlivým počasím posledních dnů na Jadranu bylo spojeno i meteorologické tsunami. Největší rozdíl hladin byl v Hodilje na Pelješacu, kde se hladina změnila během pár minut o 2 metry.
Meteorologické tsunami je změna výšky hladiny moře, která je způsobena rychlou změnou atmosférického tlaku. Přesně se dělo na frontě v bouřkách, které zasáhly Jadran včera.
Největší rozdíl hladin nastal v Hodilje na Pelješacu v zálivu u Malého Stonu. Rozdíl hladin 2 metry již je extrémní, ale v této oblasti nejde o takovou výjimku. Změny hladin zde jsou relativně časté.
Tsunami se ale projevilo i na jiných místech. Ve Starém Gradu na Hvaru hladina moře poklesla o 105 cm za pouhých 10 minut. K zajímavému jevu došlo cca ve 2030. Oscilace pokračovala i po 2100.
Největší meteorologické tsunami zasáhlo Velu Luku na Korčule 21. června 1978. Tehdy se výška hladiny moře změnila o 6 metrů.
5781
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Méně oken na plavby - i letošek bude bohatý na hurikány
Méně oken na plavby - i letošek bude bohatý na hurikány
Aktuální předpověď hlásí pro rok 2022 nadprůměrné množství hurikánů. Meteorologové z Coloradské státní univerzity uvedli, že očekávají minimálně 19 velkých bouří a devět hurikánů, z nichž čtyři budou kategorie 3 nebo vyšší. Pro jachtaře chystající se na transatlantické plavby to není příznivá zpráva.
Na Hvar za noční oblohou
Na Hvar za noční oblohou
Jachtaři mají o důvod víc navštívit druhé největší město na chorvatském ostrově Hvar. Malebný přístav Jelsa se stal čerstvou položkou na seznamu Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu. Asociace po celém světě eviduje místa nedotčená světelným smogem, jež jsou tak vhodná pro astronomická pozorování. Jelsa je prvním jihoevropským městem na seznamu.