Search
× Search
Změny kolem jachet v Chorvatsku
Daniel Vodička

Změny kolem jachet v Chorvatsku

Nové předpisy týkající se jachet a člunů, které začnou platit v Chorvatsku, mnohé nepotěší. Týkají se technických prohlídek jachet, vypouštění odpadu, omezení vodních skútrů atd.

Od 1 června vstupuje v platnost povinnost mít technickou prohlídku lodě, kterou bude nutné v pravidelných intervalech obnovovat. Vlastníci jachet a člunů delších než 7 metrů a s motorem o výkonu nad 15 kW se musí do 1. června přihlásit k technické kontrole. Další kontroly budou následovat v pravidelných intervalech. Podle laického překladu předpisu se zdá, že by kontroly u soukromých jachet měly být prováděny v intervalu 5 let. Kontrola každé 2 roky se týká komerčně provozovaných lodí. Ty musí zároveň absolvovat jednou za 4 roky kontrolu na suchu.

Vzhledem k tomu, že v Chorvatsku je registrováno 97 000 plavidel, končí zástupcům kapitanátů sladký život.

Na rychlých motorových člunech (20 uzlů a více) bude povinná vesta. Plavidla s jet pohonem a všechny motorové čluny musí mít ruční pojistku. Plavidla s jet pohonem využívaná komerčně musí mít dálkový systém na zastavení. Do 5 let mají být vybavené sofistikovaným automatickým systémem, který umožní snížit maximální rychlost na 5 uzlů v určitých případech.

Další pravidla hovoří o nakládání s odpady. Je to vlastně jednoduché. Do moře nebude smět nic. Zdá se (jde o laický překlad), že motorové lodě s vestavěným motorem budou muset mít tank na bordel olejového typu, který bude muset mít vývod na palubě, kterým půjde vyčerpat. Plachetnicím budou stačit přenosné nádrže do 25 l objemu.

Do moře nebudou smět být vypouštěny ani odpadní vody ze záchodů.

Vše výše uvedené vychází z překladu z chorvatštiny, který je jen o vlásek lepší než pověstný googlepřeklad. V budoucnu se pokusíme tento dokument přinést kompletně v češtině.

Za škody vzniklé aplikací našeho nedokonalého překladu neručíme. Jde i o škody na cevách v mozku majitelů jachet registrovaných v Chorvatsku

8652
Na horu