Search
× Search
Video: Pohřeb a exhumace
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Video: Pohřeb a exhumace

Když se loď v nepříznivém počasí stane neovladatelnou, může dopadnout jako tato jachta. Vítr ji nahnal na pobřeží, uvízla na mělčině a příboj se pak postaral o její částečné pohřbení. Dílo zkázy však dokonal teprve bagr. Proč musela loď bez zjevného vážného poškození skončit roztrhaná na kusy v kontejneru?

 

Důvodem bylo jen její stáří – 51 let. Fakt, že i jachty se dříve nebo později stanou odpadem, je v době environmentálního alarmismu stále palčivější a téma recyklace řeší jednotlivé státy i Evropská unie.

 

Jak bývá v jachtingu zvykem, směr udává Francie, kde od začátku loňského roku platí stavitelé lodí ekologickou daň. Recyklace starých lodí tak je díky tomu pro vlastníky bezplatná. Podle odhadů tamního Svazu stavitelů lodí (FIN) na recyklaci ve Francii čeká 40 až 45 tisíc lodí. Jen v prvních dvou letech od zavedení ekologických poplatků pro výrobce by mělo být zlikvidováno 25 tisíc jachet. Vzniká tak prakticky nové byznysové odvětví – odběrná místa rostou jako houby po dešti. Přitom ještě před čtyřmi lety poslali Francouzi ročně do „sběru“ jen 500 lodí.

3677
Na horu