Search
× Search
Kurzy TOP
Vítěz soutěže na Brandaris Race
Filip Švancara
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Vítěz soutěže na Brandaris Race

Filip Švancara vyhrál v soutěži Lodních novin, Sailing Clubu a Helly Hansen dvě místa na závodu historických plachetnic Brandaris Race. Jaký byl letošní ročník?

Máme za sebou Brandaris Race. O závodu bylo už napsána spousta pěkných reportáží, doplníme tedy pár vlastních postřehu:

Do Harlingenu jsme dorazili s předstihem v pátek brzy odpoledne, takže jsme měli dostatek času na prohlídku přístavu plného historických plachetnic i samotného města. 

 Sailing Club měl pro nás zajištěné parkoviště nedaleko centra, pár minut pěšky k lodím. České posádky od Sailing Clubu letos obsadili tuším pět kliprů. Pro nás bylo místo na lodi Actief. Původně nákladní loď byla zmodernizovaná a zrekonstruovaná na sportovně rekreační plachetnici. Loď nabízí cestujícím/posádce veškeré pohodlí: prostorné kajuty s umyvadlem, veliký salon s kuchyní a prostorný kokpit. Na zádi byl apartmán pro kapitána s rodinou a na přídi ubikace pro námořníky.

Desítky lodí na startu

Samotný závod začal v sobotu ráno. Po vyplutí z městského přístavu se lodě seřadily před startem, vypnuly motor a pod plachtami postupně startovaly. Během chvíle se tak moře od obzoru k obzoru zaplnilo nádhernými historickými plachetnicemi křižujícími pod plnými plachtami k Terschellingu.

Přálo nám počasí, dopoledne bylo nádherně slunečné, sice se slabším, ale dostatečným větrem. Loď řídil kapitán a majitel lodi v jedné osobě s pomocí dvou námořníků, kteří podle potřeby zapojovali cestující posádku. Každý si tak mohl vyzkoušet vytahování a skasávání plachet a manipulaci s nimi při obratech. 

Terschelling

Po připlutí k Terschellingu se lodě řadily jedna za druhou, postupně vplouvaly do přístavu a vázaly se bokem jedna ke druhé až v šesti řadách. Městečko West Terschelling nebylo po připlutí osmdesáti lodí překvapivě nijak přecpané. Lodě jsou dostatečně prostorné, takže se večerní společenský život odehrává z velké části přímo na nich. Na naší lodi nám oba dva večery zpříjemnila skvělá kapela živou hudbou. 

 Terschelling je nádherný holandský ostrov. Po prohlídce malebného centra přístavního městečka s dominantou v podobě majáku Brandaris jsme si v jedné z místních půjčoven zapůjčili kola. Ty pak šlo večer po zavírací době jednoduše vrátit pouhým zaparkováním před půjčovnou a vhozením klíčku do schránky. Na kolech jsme objeli ostrov přes brusinkové plantáže až na jeho západní část lemovanou nekonečnými písečnými plážemi omývanými Severním mořem. Všude příjemné restaurace k občerstvení.

Večer proběhlo vyhlášení výsledků závodu. Actief skončila na 22. místě, z 29 lodí ve své kategorii. Na vítězku s časem 1:48 měla ztrátu téměř 60 minut. 

V neděli bylo více oblačno, se znatelně silnějším větrem. Na parádní plachtění k Harlingenu nám tak stačily dvě plachty ze čtyř.

Vrátili jsme se plni dojmů z přehlídky nádherných lodí i z příjemného a malebného koutu západní Evropy.

přemýšlíme o tom, že se závodu v budoucnu určitě ještě zúčastníme, třeba i ve větší skupině. 

Veliká pochvala patří Jirkovi Brožkovi a celému kolektivu organizátorů ze Sailing Clubu za bezchybně uspořádanou akci.

Filip a Kryštof Švancarovi

Vytisknout
2230
Na horu