Search
× Search
Vrah vítěze Amerického poháru dopaden
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Vrah vítěze Amerického poháru dopaden

Novozélanďan Sir Peter Blake měl na svém kontě vítězství v závodu Whitbread i v Americkém poháru. Byl zastřelen na jachtě Seamaster v deltě Amazonky.

Po skončení své závodní kariéry se Sir Peter Blake věnoval monitorování globálního oteplování a znečištění vod na plachetnici Seamaster (dnes má tato plachetnice základnu ve francouzském Lorientu a jmenuje se Tara). Výzkum probíhal v Antarktidě a také v Amazonii. Osudná se mu stala právě řeka Amazonka.

Po celou dobu plavby po Amazonce držela posádka noční hlídky. Poslední den na řece (5. prosince 2001) zakotvila plachetnice u městečka Macapá v amazonské deltě a čekala na vyclení. Tentokrát posádka hlídku nedržela. 

Loď byla přepadena v devět hodin večer skupinou šesti až osmi ozbrojených lupičů. Blake vyběhl z podpalubí s puškou, aby chránil posádku. Jednoho lupiče postřelil, pak však jeho puška selhala a Blake byl zastřelen. Lupiči odnesli přívěsný motor o výkonu 15 HP a hodinky posádky.

brazilská policie o řádění bandy dlouho věděla, ale situaci začala řešit až po vraždě Petera Blakea. Část bandy se podařilo pochytat.

Jedním z vrahů byl Jose Irandir Cardoso. Byl odsouzen ke 32 letům vězení, jenže policii unikl. A unikal více než 15 let. Chycen byl až minulý týden při rutinní kontrole dokladů na ostrově Marajo v amazonské deltě. Prokázal se doklady svého bratra. Vojenská policie se pozastavila nad některými nesrovnalostmi a nakonec provedla kontrolu podle otisků prstů. Při té se ukázalo, že jde o dlouho unikajícího lupiče. 

Sir Peter Blake vyhrál závod Whitbread v letech 1989 – 90. Dokázal jako jediný v historii závodu vyhrát všechny etapy. V roce 1994 získal na katamaranu Enza New Zealand Jules Verne Trophy. Novozélandský tým také přivedl ke dvěma vítězstvím v Americkém poháru. Za své úspěchy v oblasti jachtingu byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu.

Vytisknout
2703
Na horu