Search
× Search
Vrak? Jak ho poznat?
Jan Koukal
/ Kategorie: Navigace

Vrak? Jak ho poznat?

Poznáte na mapě všechny symboly, které značí vrak, nebo vraky? Není jen jeden a to může být pro mnohé matoucí. A zatímco některé vraky pro nás nijak nebezpečné nejsou, jiné mohou způsobit škody nemalé.

Od nebezpečných vraků je třeba se držet dál. Zažil jsem vrak na západním pobřeží řeckého ostrova Rhodos. Byl označen bójí izolovaného nebezpečí. Očekávali byste, že 100 metrů od bóje bude bezpečné plout. Když jsem najednou v křišťálově čisté vodě před sebou zahlédl stěnu, která sahala jen necelé 3 metry pod hladinu, nestihl jsem ani zareagovat. Naštěstí měla naše loď ponor jen 2 metry a bezpečně jsme propluli.

To jen jako odpověď na často kladenou otázku, jak daleko je možné plout od bóje izolovaného nebezpečí. Těžko určit. V zemích standardní námořní kultury blízko, na Balkáně daleko. Jinde na světě je to jedno, protože tam by ani bóji nedávali.

Ale vraťme se k vrakům. Pro mnohé je matoucí, že jsou v mapách označeny i vraky v hloubkách 50 metrů. Je to tím, že námořní mapy nejsou kreslené jen pro jachtaře. Velká loď například musí vědět, kam nehodit kotvu, rybáři zase, kde netahat sítě.
 

Přehled symbolů, které značí vraky, najdete v obrázku. Je jich mnoho a mohou být zajímavé nejen z důvodu bezpečnosti plavby. Například takové potápění k vrakům je velmi vyhledávané.

12130
Na horu