Search
× Search
XCS Catamarans
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

XCS Catamarans

Loděnice Beneteau přijde příští rok s novou řadou katamaranů. Budou určeny pro mladé, pro milovníky rychlejší a sportovnější plavby.

Nová značka bude mít označení XCS (Excess). Mělo by jít o katamarány délky 37 – 50 stop. Na rozdíl od dnešní masivní katamaranové produkce by se mělo jednat o výkonnější jachty, u kterých bude mnohem větší pozornost kladena na parametry, které jsou vyžadovány mladší klientelou, tedy rychlost, snadné ovládání a radost z plavby.

Podíváte-li se na první uvolněné skici, okamžitě si všimnete především snížení ráhna jen těsně nad nástavbu. To je jeden z prvků, který má vylepšit plavební vlastnosti a výkon katamaranu. Snížené ráhno má ještě jednu velkou výhodu a tou je dobrý přístup k plachtě kdykoli, kdy je třeba s ní manipulovat. Plocha plachet bude větší a velká pozornost bude věnována dobrému vyvážení. Počítá se s posunutím stěžně dále dozadu, s možností použití velké samopřehazovací kosatky. Kormidelní stanoviště budou dvě a budou posunuty k zádi. Kormidelník bude blíže vodě, blíže kormidlům, dostane se mu většího citu na kormidlech a lepšího souznění se stavem moře. Díky kolmým oknům na nástavbě uvidí i na protilehlý bok skrz nástavbu.

Zatím toho není mnoho, ale alespoň něco o novince víme. Nyní nezbývá, než čekat na uvolnění dalších informací.

4765
Na horu