Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou
Tahanice o megajachtu Dilbar Ališera Usmanova, která je momentálně zaparkována v hamburském doku loděnice Blohm+Voss, nekončí. Německé úřady krotce našlapují kolem možnosti loď zabavit.
Jeden z nejbohatších Rusů Usmanov je považován za přítele prezidenta Vladimira Putina. Jeho jachta v době začátku invaze na Ukrajinu procházela údržbou a úpravami v hamburském doku. Nyní je obestavěna lešením a zakryta plachtou. Přestože na průmyslníka a majitele Matalloinvestu EU uvalila sankce, německé úřady jachtu zatím nezabavily.
Mluvčí hamburského senátu Marcel Schweitzer uvedl, že Dilbar je předmětem probíhajícího vyšetřování Spolkového kriminálního úřadu BKA, ale údajně již existuje průběžný výsledek. "Podle aktuálního stavu vyšetřování tato jachta pravděpodobně spadá pod sankční režim EU," uvedl Schweitzer. Jak přesně budou sankce uplatněny, prý ale spolkové úřady teprve zkoumají.
Zároveň se mluvčí dopustil šalamounské úvahy: v případě, že by se jachta pokusila opustit německé vody, mohla by podle Schweitzera být okamžitě zabavena. To se však nemůže stát, protože "jachta je zcela neschopná plavby," vysvětlil Schweitzer.
Toto našlapování je celkem v souladu s pozicí, kterou Německo od 24. února zaujímá ve vztahu k Rusku obecně - silná slova, slabé činy.
1029
Související články
Není pravda, že…
Není pravda, že…
… podpůrná loď ruského vojenského námořnictva Vsevolod Bobrov byla poškozena ukrajinskými střelami u Hadího ostrova, začala hořet a je tažena do Sevastopolu.
Ze zapomnění do centra dění
Ze zapomnění do centra dění
Hadí ostrov. Donedávna nevýznamná tečka na mapě se letos stala centrem dění. Malý ostrov ležící 35 km východně od ústí Dunaje se dostal do popředí zájmu poté, co jeho posádka poslala do prdele ruský křižník Moskva (už je na pravdě boží). Rusové se na ostrově vylodili a nyní se snaží posílit své pozice. Ukrajinci jim jejich snahu všemožně kazí.
Ať je, čí je, zabavte ji
Ať je, čí je, zabavte ji
Nejvyšší soud na Fidži dal americkým a fidžijským úřadům zelenou k zabavení megajachty Amadea v odhadované hodnotě 325 milionů dolarů, o jejímž vlastnictví se vedou spory. Rozhodnutí soudu tak připravilo půdu pro další právní spor, který má určit, zda je majitelem lodi sankcionovaný ruský miliardář Sulejman Kerimov, jak tvrdí Spojené státy.