Search
× Search
Záchranná operace se šťastným koncem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Záchranná operace se šťastným koncem

Mohutná záchranná operace, která probíhala v Pacifiku ve vodách ostrovního státu Mikronésie, měla šťastný konec. Trojici námořníků ze souostroví Chuuk se podařilo nalézt díky velikému nápisu SOS vytvořeném na pláži neobydleného korálového ostrůvku.

Trojice vyplula na 7 metrů dlouhém skiffu z atolu Puluwat na ostrov Pulap vzdálený 22 námořních mil (40 km). Uprostřed plavby motor zakašlal a zdechl. Někdo zapomněl dokoupit benzín...

Image
Na plavbu se trojice vydala 29. července a když ani další dva dny o nich nepřišla žádná zpráva, bylo vyhlášeno pátrání, do kterého se zapojily i americké síly z ostrova Guam vzdáleného cca 400 mil (cca Istrie - Korfu). Američané rozjeli standardní vyhledávací a záchrannou operaci. Do pátrání vzlétl pátrací Hercules HC-130 s dlouhým doletem z Havaje, která je vzdálena cca 4000 námořních mil (to je cca vzdálenost z Bretaně do brazilského Salvadoru). Byly osloveny obchodní lodě plující v okolí. Americká armáda na Guam navíc přesunula tankovací letadlo Stratotanker KC-135. Do akce se zapojilo australské vojenské námořnictvo, které na místo vyslalo HMAS Canberra a Mikronésie hlídkovou loď FSS Independence.

Další informace o průběhu vyhledávání se liší…

Podle amerických zdrojů byla šťastným nálezcem trosečníků posádka amerického KC-135 Stratotanker. Letadlo bylo na kraji svého vyhledávacího čtverce, když se vyhýbalo prudké přeháňce a dostalo se 120 mil od předpokládané trasy mezi dvěma mikronéskými atoly. Na hladině se objevil malý korálový ostrůvek Pikelot. Posádka letadla vedená poručíkem Jasonem Palmeira-Yen se rozhodla ostrůvek zkontrolovat. V té chvíli zahlédli na pláži veliký nápis SOS a vedle vytaženou loďku.

Další záchrana připadla na starost nejprve australské HMAS Canberra, která na ostrov přepravila vrtulníkem potraviny. Aby nemohlo dojít k nákaze trosečníků virem COVID 19, bylo rozhodnuto je ihned nezachránit, ale počkat na místní loď. Pro trosečníky nakonec doplula hlídková loď FSS Independence. Zachráněni byli 3. srpna. Všichni tři v pořádku, bez zdravotních komplikací.

Australská verze záchrany je lehce pozměněná. Americký Stratotanker je vynechán a strůjcem úspěchu byla helikoptéra z HMAS Canberra, která objevila SOS v písku. Podle této verze helikoptéra přistála na Pikelotu, zkontrolovala zdravotní stav trosečníků, předala zásoby a odletěla.

Šťastné vyzvednutí trosečníků je i podle tohoto zdroje záležitostí mikronéské hlídkové lodi.

Exaktní informace o skutečném průběhu záchrany (Američané vs. Australané) nemáme a vzhledem k chabé znalosti mikronéského jazyka Chuukese je nejsme schopni zjistit.

 

Vytisknout
1684
Na horu