Search
× Search
Základ manévrování se dvěma kormidly je…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Základ manévrování se dvěma kormidly je…

Jachta se dvěma listy kormidla je při manévrech líná. Stočíte kormidlo, zařadíte přední chod a čekáte. Čekáte, až se konečně začne něco dít. A někdy zažíváte chvíle, kdy vám při čekání před očima posádky šedivějí vlasy.

Potřebujete-li se otočit na místě s jachtou vybavenou jedním listem kormidla, vytočíte kormidlo požadovaným směrem, zařadíte razantnější přední chod a vyřadíte. Jachta se začne otáčet téměř na místě. Dokonce se dá říci, že přímo poskočí.

Chromá jachta

Co se stane, pokud to samé uděláte na jachtě s dvojicí kormidel? Nestane se téměř nic. Dokud se jachta nerozjede, nezačne zatáčet. Máte pocit, že je chromá.

Chybí prop wash

Na jachtě s dvojicí kormidel nefunguje prop wash, tedy poslání proudu vody předním chodem motoru na kormidlo. Proud vody od lodního šroubu mezi kormidly proběhne a nic se nestane.

Jak manévrovat?

Na lodi s dvěma kormidelními listy musíte nejprve nabrat rychlost, aby jachta reagovala na pokyny kormidelníka. Proto nejprve razantněji zařaďte rychlost (podle potřeby dopředu, nebo dozadu), aby vás jachta začala poslouchat. Jakmile má rychlost, poslouhá loď se dvěma kormidly velmi dobře. Později můžete stáhnout plyn a pokračovat v manévru.

Základem manévrování na jachtě se dvěma kormidly je rychlost!

 

2965
Na horu