Search
× Search
Zaútočí na mě žralok?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zaútočí na mě žralok?

Na dohled od pláže ruší ranní klid jen pravidelné údery paží vytrvalého plavce. Raz, dva, tři a nádech, raz, dva, tři a nádech… Klidné všední ráno v oblíbeném letovisku. Najednou se ve stopě zčeřené vody objevuje mohutná ploutev. Ospalé ráno se mění v krvavý den!

Může vás tento scénář potkat? Jaká je pravděpodobnost, že budete ochutnáni, nebo dokonce sežráni? Jak moc je třeba se bát?

Někoho se naše otázka netýká. Protože nechodí ráno plavat. Jiný neumí kraula. Proto je také ze hry. Jsou tu ale tací, na které by věčně hladová zubatá paryba mohla zaútočit. Jak pravděpodobný je atak z této strany?

Omezíme naše pátrání jen na blízké lokality, tedy na místa v Evropě. A začneme na Wikipedii.

Celkové počty

Mezi lety 1958 a 2018 bylo na světě zaznamenáno 2785 potvrzených útoků žraloků na člověka. Z nich bylo 439 smrtelných. Z toho bylo 52 zaznamenáno v Evropě. To znamená méně než jeden za rok. Tyto ataky měly 27 obětí. To je méně než jeden snědený za dva roky. Poslední smolař byl poobědván v roce 1989. Vysvětlení pro mladší generaci: To byla doba telefonních budek, muziky na kazetách a cvakacích lístků na tramvaj.

Srovnání

Jen pro srovnání je třeba uvést, že ročně zemře ve Spojených státech 38 lidí po úderu bleskem. V Evropě za poslední rok zemřelo více než 85 000 osob při dopravních nehodách. Jen v Chorvatsku jich bylo přes 800. A v České republice například v roce 2018 utonulo 185 lidí. A stále se chodíme koupat.

Kvalitní australské paryby

Za stejné období bylo v USA zaznamenáno 1104 útoků, z toho 35 smrtelných. V Austrálii to bylo 537 útoků a 74 mrtvých. Z těchto čísel je jasně patrné, že australští žraloci jsou šikovnější.

Itálie evropským šampionem

 Podíváme se na data po jednotlivých zemích. Z Evropy je na tom nejhůře Itálie. Od roku 1900 (před startem němého filmu) je zaznamenáno 26 nevyprovokovaných útoků žraloka na člověka. Z nich 10 skončilo tragicky. Na Jadranu to za tu dobu byly dva útoky, poslední před 50 lety.

Chorvatsko

V Chorvatsku je podle Shark Attack Data zaznamenáno 21 nevyprovokovaných útoků žraloka. Z toho je 14 fatálních. To vypadá jako vysoké číslo. 12 z toho se však odehrálo do roku 1935. Zbytek se stal až na jeden útok před rokem 1974. Poslední útok byl zaznamenán na Visu v roce 2008. Šlo o freedivera, který lovil s harpunou. Pokud měl v době útoku u sebe nějaký úlovek, je otázkou, jestli šlo o nevyprovokovaný útok.

Španělsko

Před Chorvatskem je ještě s 25 útoky Španělsko. Jen 8 z nich bylo smrtelných. Většina útoků je z doby před druhou válkou. Žádný z mladších ataků nebyl smrtelný. Od roku 2014 se událo 6 útoků, z toho 3 na Kanárech.

Řecko

Za Chorvatskem je s 19 body Řecko. 15 z nich skončilo smrtí. Od konce 2. světové války to bylo 9 nevyprovokovaných útoků, poslední v roce 1981. Na druhou stranu je třeba říci, že šlo ve většině případů o útoky, které skončily fatálně. Jen dva z nich plavci přežili.

Velká Británie a dále

Na 5. místě v Evropě je nyní Velká Británie s 16 útoky. Jediný plavec útok nepřežil. Po poslední světové válce šlo jen o 6 ataků. Následuje Francie s 8 útoky (dva skočily smrtí). Od poloviny dvacátého století jde jen o 4 útoky.

Vladimír Vladimírovič

Na závěr se podíváme ještě na nepotvrzené údaje z Ruska. Na Vladimíra Vladimíroviče zaútočil velký bílý žralok čtyřikrát. Ani jednou útok nepřežil.

8301
Na horu