Search
× Search
Závody ve sjezdovém lyžování na ostrově Iž
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Závody ve sjezdovém lyžování na ostrově Iž

Mnozí jistě znáte ostrov Iž ležící nedaleko Zadaru, mezi Ugljanem a Dugi otokem. Zřejmě ale netušíte, že se zde jezdí mimořádně oblíbené závody ve sjezdovém lyžování. Ano, na Iži se lyžuje!

Závody ve sjezdovém lyžování se jmenují Iška Kraljica a na ostrov se 22. prosince sjíždějí závodníci nejen z celého Chorvatska, ale i ze Slovinska, Maďarska, Srbska, Švédska a kdovíodkud ještě. V zimě ospalý ostrov na několik dnů ožije, své brány otevře hotel a místo prodejců plavek své nádobíčko rozloží nabízeči lyžařských vosků, zimních čepic a rukavic. Veliká akce se rychle stává vrcholem adventu v Zadaru a okolí.

Přitom letos šlo teprve o druhý ročník akce, která vykazuje raketový růst popularity. Na cestu z Velebitu se vydá pár náklaďáků sněhu, na Iži se sníh vyloží, rozhrne, naplní uličku kolem pekárny k moři, postaví se start, cílová plocha, navěsí se bannery sponzorů, rozdají čísla, veškeré obyvatelstvo ostrova oblékne bundy a jde se fandit do cíle. Zasněženou uličkou dolů k moři se závodí na lyžích, sáních, ale i na ostrově běžnějších člunech. Trasa závodu nepatří v kolotoči světového poháru k nejdelším, 50 metrů uličkami dalmatského městěčka je pro mnohé ostrovní jachtaře více než dost. 

Zábava fantastická, v cíli již mnozí nemohou mluvit, ať již od fandění, nebo od energeticky bohatých drinků, které k celé akci patří.

Zkrátka na Iži to žije i jeden den v zimě a rozhodně stojí za to, se na celou akci zajet podívat. Naši reprezentanti v závodě zatím chyběli… Jen je třeba se rychle rozhodnout, ubytovací kapacity se rychle plní i pro příští rok.

3302
Na horu