Search
× Search
Zbraň na jachtě. Ano, či ne?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Zbraň na jachtě. Ano, či ne?

Je dobré mít na palubě jachty při plavbě po méně bezpečných částech světa pro svoji obranu zbraň? Zajímavý pohled na tuto tématiku přinesla ve své knize  jachtařka Lin Pardey, která má za sebou více než 200 000 mil po nejodlehlejších místech planety.

Při plavbách kolem světa jsme mnohokrát s manželem probírali tuto otázku. V Cartageně v Kolumbii, kde tenkrát vládla 74% nezaměstnanost a vloupání byla na vzestupu, jsme kotvili v zátoce nedaleko policejní stanice. Zeptali jsme se velitele policie, co si myslí o použití naší pušky na obranu. Jeho pohled na tuto problematiku stál za zamyšlení.

„Jste trénovaní na to, abyste dokázali použít palnou zbraň za dramatických okolností? Jste připraveni někoho zabít? Jste schopni učinit takové rozhodnutí velmi rychle? V situaci, kdy se objevíte před ozbrojeným lupičem s puškou v ruce, vás musí zastřelit, protože ho můžete zabít. Když vás zabije, promrhali jste svůj život pro pár dolarů. Pokud ale na druhou stranu zabijete vy jeho, strávíte měsíce řešením byrokratických problémů, jejichž součástí by mohlo být i pár týdnů v base. Nakonec možná zjistíte, že jste zabili otce čtyř dětí, které již měsíce trpí hladem. Muže, který chtěl udělat cokoli proto, aby se jeho děti najedli. Lepší je schovat všechny cennosti pod motor, nebo na jiné místo, kde je nikdo nenajde a zlodějům nechat pár věcí, které ho mohou uspokojit. Nebo zavést kotevní hlídky, když máte strach.“

Úryvek ze třetího vydání knihy Self Sufficient Sailor.

3608
Na horu