Search
× Search
Zdarma publikace o elektronické navigaci
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Knihy

Zdarma publikace o elektronické navigaci

Papírové mapy, přesný čas, ruční zaměřovací kompas, nebo dokonce sextant, jsou pro většinu plujících po moři artefakty z doby, kdy byl svět ještě starý. Dnes máme lepší pomůcky. Známe ale jejich limity? Víme, jak je bezpečně používat?

Britská instituce Royal Institute of Navigation vydal užitečnou publikaci Electronic Navigation Systems, Guidance for the safe use on leisure vessels. Publikaci je možné si stáhnout zdarma ve formátu pdf.

V jednotlivých kapitolách se dozvíte, jak jednotlivé systémy fungují a jaké jsou jejich limity. Ať už jde o limity systému GPS (tedy i ostatních systémů na GPS závislých, například AIS), nebo o negativa mapových plotterů na jachtách, které mají obvykle jen malý monitor, na kterém nemá skipper bezpečný přehled o své plavbě. Součástí je i kapitola o vektorových a rastrových mapách, o přesnosti map, o technikách používaných při mapování, ale například i o kombinování satelitních a klasických námořních map.

V publikaci je i kapitola o radaru a AIS, o tom, co radar zachytí a ukáže a co nikoli a stejná pozornost je věnována i AIS.

Samostatná kapitola se zabývá problémy spolehlivosti elektrického systému na palubě, na jehož funkčnosti je veškerá dnešní elektronická navigace postavena.

V závěru najdete kapitolu o základních navigačních dovednostech, které musíte znát, ať už navigujete klasicky, nebo elektronicky.

V závěru najdete i odkazy na nehody, ke kterým došlo vlivem elektronické navigace. 

Vynikající publikace, kterou je dobré si stáhnout a prostudovat.

 

4441
Na horu