Search
× Search
Zemětřesení, "liquefaction" a Port Royal
Marie Marková
/ Kategorie: Zajímavosti

Zemětřesení, "liquefaction" a Port Royal

Přinášíme návod na jedinečnou domácí demonstraci přírodního jevu jménem „liquefaction“ neboli ztekucení zemin, který doprovází zemětřesení v místech, kde je podloží hodně nasyceno vodou.

K pokusu jsou zapotřebí tyto pomůcky: hrnec, voda, písek, budovy – kameny a jiné, polínko (tlustý klacek). Postup je následující: Do hrnce nalijete vodu (v našem případě cca do ¼ hloubky hrnce), poté sypete písek bez míchání. Když je hrnec plný, na povrchu je již jen suchý písek. Poté rukou uhladíte povrch a umístíte budovy. Následně vezmete špalíček a tlučete ze strany do hrnce. Výsledek: Liquefaction neboli ztekucení zemin.

A jak to bylo v Port Royal a při pokusu na dvoře, jsme se zeptali geografa Karla Vojáka:

„Provedli jsme domácí demonstraci toho, co se zřejmě stalo roku 1692 v Port Royal na Jamajce. Do pirátského přístavu přišlo zemětřesení o něco přes 7 stupňů Rychterovy stupnice. Port Royal byl postaven na písečném pobřeží a podloží bylo hodně nasyceno vodou. Jak se země začala třást, tak půda začala sesedat, jako v tom hrnci, spodní voda se dostávala nahoru a způsobilo to, že, zem, která původně vypadala úplně normálně, tak najednou fungovala jako bahno nebo dokonce jezero. Říká se tomu „liquefaction“, česky „ztekucení zemin“ a je to ne nijak vzácný průvodní jev zemětřesení. Nastalo například při zemětřesení v Christchurch na Novém Zélandu, v Japonsku s tím mají také mnoho zkušeností. Může nastat kdekoli na Světě, jakmile dojde k zemětřesení v místech, kde je podloží hodně nasyceno vodou. Ačkoli nahoře je sucho, díky otřesům dojde k tomu, že částečky (jako u nás při pokusu v písku) si sesednou blíže k sobě, protože jsou těžší než voda, a naopak voda je zespoda vytlačována nahoru. Port Royal měl smůlu: v roce 1692 jej potkalo velké zemětřesení, spadli domy, jelikož většina z nich byla postavena z cihel. O deset let později přijel šílený pirát a město vypálil. Což vypálil snadno, protože poté, co se ukázaly cihly jako nefunkční, bylo město vystavěno ze dřeva, no, ale bohužel dřevo dobře hoří. Tak roku 1703 Port Royal shořel a aby toho nebylo málo roku 1722 jej trefil hurikán. Pak se již všichni přestěhovali a založili Kingston, hlavní město Jamajky.“

Ve videu níže můžete vidět realizaci domácího pokusu s komentářem.

2420
Na horu