Search
× Search
Zkáza na Bahamách
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Zkáza na Bahamách

Hurikán nejvyšší kategorie Dorian opustil Bahamy a zeslábl. Nad severozápadem souostroví se však na 36 hodin zastavil a bičoval nízké ostrovy větrem o rychlosti až 170 uzlů. Zanechal za sebou spoušť, která připomíná totální válku.

36 hodin stál hurikán páté kategorie Dorian nad ostrovy Grand Bahama a Great Abaco. Za téměř čtyři desítky hodin změnil dovolenkový ráj k nepoznání. Došlo nejen k destrukci staveb na pobřeží, ale k zaplavení větší části ostrovů.

Na podobném hurikánu není ničivý jen vítr, i když 300 km/h by nemusela vydržet ani figura maršála Koněva z bronzu odlitá, ale i záplavy, které s hurikánem souvisejí. Záplavy vznikají z několika důvodů. Hladina moře stoupne z důvodu nízkého tlaku vzduchu (1cm výšky hladiny na pokles o 1 hPa). Dalším důvodem jsou masivní srážky. Největší růst hladiny ale vyvolá voda hnaná větrem k centru cyklóny. Hladina moře v centru tropické cyklóny může stoupnout o 6 – 10 metrů. Mnohem dramatičtější je situace na nízkém pobřeží. A to je přesně případ Baham.

2744
Na horu