Search
× Search
First minute
Zkušenost z plavby přes oceán
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zkušenost z plavby přes oceán

Plavba přes oceán má svá specifika, vyžaduje dovednosti fyzické i psychické. Dlouhé dny na oceánu, kolem jen hladina, posádka, vlny, bouře. To jsou zkoušky, to jsou chvíle, kdy jde o přežití.

V běžném životě se zkušenosti z oceánské plavby příliš neužijí. Po týdnu na oceánu je člověk tak zpomalený, že i cestu na příď nejraději odloží až na další hlídku. Jen spát, jíst, kormidlovat, spát, jíst, kormidlovat… To není nuda, to je životní rytmus na dlouhé plavbě. Po návratu domů je znovu třeba zrychlit. Okolí těžko chápe, že:

Na všechno je dost času!

Když nejde o život, jde o h…o!

Jsou ale chvíle v životě, kdy se některé zkušenosti hodí. Třeba koronavirus. Zavřené školy, děti doma, home office. V takové chvíli jsou dobré zkušenosti z dlouhé plavby. Zkušenosti s omezenou posádkou, s uzavřeným prostorem, s ponorkovou nemocí.

Být o víkendu doma s rodinou, s dětmi, to je čirá radost. Prázdniny jsou zpestření. Být ale s rodinou zavřený doma během útoku koronaviru, to už je situace, která útočí na psychickou odolnost. A zde se hodí dovednosti z oceánu.

Když nemůžete utéct (jedna nebo druhá strana), je lepší někdy polknout slova, která máte na jazyku. Když není úniku, není dobré se pouštět do diskuzí s dospívajícím géniem. Jste zavřeni doma (všichni) a občas musíte vyslechnout i to, co nechcete slyšet. Musíte odolat náporům nevybouřeného ega. Nemůže se projevit ve škole, nevyplýtvalo svoji agresivitu ve sportu, ale jsou tu rodiče. Jste připoutáni k mučícímu kůlu, do kterého se zabodávají šípy zuřivých indiánů.

Nemusí to ale být jen dospívající indián. Také třináctiletá indiánka dokáže koulet očima nad tupostí starší generace. Je znuděná, otrávená. A viník je jasný…

Jsou ale i chvíle, kdy není nepřítelem rodič. Z nudy si to dokážou puberťáci rozdat i mezi sebou. Pak vzduchem létají krávy a kreténi. Zloba létá mezi nimi. Dokud nezasáhnete. Pak spojí síly…

A vy sedíte doma, máte home office, potřebujete něco udělat a místo toho řešíte, kdo dal (nebo nedal) nedopité mléko do lednice. Skřípáte zuby, ale musíte vydržet. Ze začarovaného kruhu karantény není cesty ven. Je tu vládní nařízení a nervy tečou.

To jsou chvíle, kdy se vám hodí zkušenosti z dlouhých plaveb. Tam jste také měli na palubě nekompatabilní jedince. A museli jste vydržet! Karanténa je plavba přes oceán. Svého druhu.  

Vytisknout
2840
Na horu