Search
× Search
Ztroskotání lodě duchů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ztroskotání lodě duchů

Loď duchů, která se plavila měsíce opuštěná Atlantikem, ztroskotala na Irském pobřeží. Příběh jako z legendy o Bludném Holanďanovi.

Jmenuje se MV Alta a ztroskotala v bouři Denis na jižním pobřeží Irska poblíž Ballycotton. S lodí uvízlou na pobřeží si pohrávají vlny. Přístupná je jen obtížně za odlivu. Jinak se ale zdá být netknutá...

MV Alta je dlouhá 77 metrů a byla postavena v roce 1976. Později plula pod tanzanskou  vlajkou. V roce 2018 na podzim vyplula na cestu z Řecka na Haiti. O stroj se starala zručná desetičlenná africká posádka.

1200 mil jihovýchodně od Bermud přestal jít motor. Černí mechanici potili krev, ale bezvýsledně. Motor se nepodařilo nastartovat a posádka musela být evakuována. Nákladní loď plula dále.

Od té doby se objevovaly o lodi rozporuplné zprávy. Podle jedné z nich loď odtáhli piráti do Nigérie do delty řeky Forcados, zakotvili ji poblíž Peikumogbene a přestavěli ji na velkokapacitní hampejz s klimatizací a multikinem.

Jiné zprávy hovořily o potopení lodě v Bermudském trojúhelníku.

Image
O loď prý projevili zájem kolumbijští narcos, i pěstitelé máku v Afghánistánu. Kontakt s MV Alta podle nepotvrzených zdrojů hlásila argentinská špionážní loď Curioso v té době ve vodách Falklandských ostrovů. Ruská pobřežní stráž prý na loď vystřelila varovnou salvu ve chvíli, kdy se pokoušela zaútočit na vojenskou základnu na poloostrově Jamal v Severním ledovém oceánu (tato zpráva byla později znevěrohodněna nálezem ilegální palírny vodky z lišejníků na základně).

Nejvíce pravděpodobnou se jeví zpráva o kontaktu s MV Alta od kapitána britské HMS Protector ze srpna 2019. Důvěryhodnost informacím dodává i obrazová dokumentace ze setkání.

Jedinou jistotou na poslední plavbě MV Alta je tedy její současný pobyt na Irském pobřeží. Úřady se zatím snaží zjistit posledního majitele lodě, který by ekologickou likvidaci vraku zaplatil.

Na dotazy však úřady v Africe odpovídají jen černočerným mlčením.

 

4176
Na horu