Search
× Search
First minute
120 mil na rekord
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

120 mil na rekord

Trimaran Spindrift má za sebou 45 hodin plavby a je na dohled od Tenerife. Od startu uplul 1421 míli a má náskok na rekord 118 mil.

Největší závodní trimaran na světě vede Yann Guichard, který stojí v čele dvanáctičlenného týmu. Cílem je obeplout svět za méně než 40 dnů a 23 hodin. Zatím vše běží podle plánu. Pasát vane rychlostí 24 uzly, výška vln je 3 metry a teplota je příjemných 21°C. Od startu posádka spotřebovala 12 kg potravin z půl tuny, která je na palubě. Dnes je na programu vepřové na středomořský způsob a zeleninové rizoto. Samozřejmě v úpravě freeze dried.

Weather routerem na tomto rekordním pokusu je je vynikající francouzský meteorolog Jean-Yves Bernot. Podle jeho propočtů to vypadá na rekordní čas k rovníku pod hranicí 5 dnů. Pokud se podaří chytit tlakovou níží, která se za pár dnů vytvoří u Salvadoru de Bahia, tým si výrazně zkrátí cestu jižním Atlantikem a nebude muset obeplouvat tlakovou výši nad Svatou Helenou. To by pak znamenalo čas pod 12 dnů k mysu Dobré naděje (zkuste si představit, kam doplujete vy za 12 dnů).

Kde jsou dnešní možnosti?

Platný rekord má hodnotu 40 dnů a 23 hodin. Protože každý rekord je k překonání, je i tento. O kolik je možné ho vylepšit? Sečtou-li se všechny rekordní časy na jednotlivých krocích plavby kolem světa, dostaneme se na čas 38 dnů. Jinými slovy. Půjde-li vše nejlépe, jak může, je šance na 38 dnů. Pokud se cestou nic nepo…e.

Nebude to jednoduchá cesta za rekordem.

Polohu triumaranu najdete zde.

Vytisknout
2862
Na horu