Search
× Search
300 dnů na moři, nyní bez plynu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

300 dnů na moři, nyní bez plynu

Poslední závodník sólového závodu kolem světa Golden Globe Race Tapio Lehtinen má za sebou 290 dnů samoty na moři a jenyní na úrovni Kapverd. Zásoby jídla ještě má, ale došel mu plyn na vaření.

Tapio Lehtinen prokazuje neuvěřitelnou vytrvalost. Všichni již jsou dávno v cíli a jeho jachta se plouží na sever oceánem zanedbatelnou rychlostí. Trup je již půl roku zarostlý vilejši a jediná šance na zlepšení je v tom, že by nárůsty byly tak obří, že by se už vilejši neudrželi a spadli. To ale asi nevyjde.A do vody se Tapio bojí. Má panickou hrůzu ze žraloků.

Do cíle zbývá 2500 mil přímou čarou. Přímo k cíli to ale nebude. Cesta od Kapverd do Francie je proti větru a Tapio tak má před sebou nejméně 3000 mil. Posledních 24 hodin dobře foukalo a zarostlá jachta uplula jen 70 mil. To by znamenalo ještě nejméně 40 dnů do cíle. Spíše více…

Nyní tedy bez plynu na ohřívání jídla. Na takto dlouhé plavbě je to velký problém, protože trvanlivé potraviny obvykle potřebují vařit, aby byly poživatelné. Například polévky…

Již tak setsakramentsky dlouhá plavba se tak ještě prodlouží. Bez teplého jídla, bez čaje, bez kafe. Vypadá to, že finský jachtař má v sobě neuvěřitelnou sílu. Má sen a ten se rozhodl si splnit.

Polohu najdete zde.

3869
Na horu