Search
× Search
36. ročník Amerického poháru na Novém Zélandu (definitivně)
Viktor Brejcha
/ Kategorie: Ostatní regaty

36. ročník Amerického poháru na Novém Zélandu (definitivně)

Může se to zdát jako samozřejmost, že se vítěz Amerického poháru stává automaticky pořadatelem ročníku následujícího. V tomto případě ovšem nebylo do minulého týdne vše jisté. Emirates Team New Zealand je z velké části financovaný státem. Vítězství v posledním ročníku proto představovalo nejen velké štěstí, ale také velké potíže z pohledu organizace. Poslední desetiletí jsme svědky megalomanských sportovních akcí (LOH nebo ZOH) a Oracle Team USA pojal poslední dva ročníky poháru v podobném duchu.

Bohužel stejně jako za letní olympiádou v Pekingu stojí chátrající Ptačí hnízdo, i na Bermudách se začaly již minulý rok sčítat škody po posledním Americkém poháru. Už ze San Franciska odcházel Larry Elison s mankem vůči západnímu pobřeží a Bermudy byly jeho potvrzením.

Toho se samozřejmě vláda Nového Zélandu jako potencionální sponzor a organizátor akce obávala. Nakonec ovšem došlo k dojednání schůdných podmínek pro všechny strany a můžeme se těšit na 36. ročník v Aucklandu. 

Je velkým otazníkem, jak bude pořádání akce pojato. Můžeme se určitě těšit na závodní vesnici a bohatý doprovodný program. Koncept foilujícího monohullu nabízí variantu, že penězi se nebude šetřit (ale z čí kapsy?). 

Na druhou stranu se nabízí možný návrat k jednoduchosti a kráse jachtingu v malém měřítku. Možná se tedy dočkáme opět záběrů ze situací, jako tomu bylo při vítězství Australia II, kdy fanoušci skákali do vody nebo pádlovali na kánoích kolem vítězné lodě. 

Vláda Nového Zélandu bude mít za cíl minimalizovat náklady za účelem co nejlepšího výsledku pro město i samotnou zemi. Třeba budeme svědky zlomu a přechodu od megalomanských projektů k decentním, ale určitě zajímavým akcím.

2845
Na horu