Search
× Search
Americký pohár začal divokou kolizí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Americký pohár začal divokou kolizí

V sobotu začal 35. Americký pohár. Hned první den byl ostrý jako břitva. Britové to přehnali a srazili se s Japonci. Vše málem skončilo vrakem na mořském dně.

35. Americký pohár se jede na Bermudách. O nejstarší sportovní trofej se utká 6 týmů. Vedle obhájce Oracle Team USA, to jsou dále Artemis Racing, Emirates Team New Zealand, Groupama Team France, Land Rover BAR a Softbank Team Japan. Týmy mají za sebou dva závodní dny.

Veřejnost není vítána

Sponzorem závodu je již tradičně společnost Louis Vuitton. V minulých ročnících se sponzorovi nelíbilo, že se z regaty stává zábavy pro masy. To není dobré pro prodej kabelek…

I to byl jeden z důvodů, proč se přistoupilo ke změnám.
Jede se na Bermudách a to není lokalita, kam by mohl zamířit ten, který na vytouženou kabelku nedosáhne.
Další změna, ke které v AC došlo, jsou platby za přenosová práva. V posledních letech jsme si zvykli, že jachting je možné sledovat online na Youtube. To tentokrát neplatí. Buď placené televizní kanály, nebo placené přenosy přes internet.

Nic s tím nenaděláme, Larry Ellison prostě nějakou tu zlatku potřebuje. Na Lodních novinách se proto závodům budeme věnovat méně, než by bylo běžné.


S jednou prohrou na čele

Po dvou závodních dnech mají na svém kontě jedinou prohru jen dva favorizované týmy Oracle a Emirates Team New Zealand.
Překvapením je především prohra obhájce Oracle se švédským týmem Artemis a zároveň prohra Artemis s Groupama Team France. Pro Brity je prozatimní průběh regaty zklamáním, jejich tým má na svém kontě tři prohry ze čtyř rozjížděk.

Dramatická podívaná

O nejdramatičtější chvilky se zasloužili Britové. V rozjížďce se Softbank Team Japan došlo ke kolizi před startem.
Japonský tým přijel zezadu a kormidelním Britů Sir Ben Ainslie nezvládl situaci. Britský katamaran se vznesl jedním plovákem nad Japonce a dosedl na jejich provák. Výsledkem byly škoda na obou lodích. Britové to odnesly proraženým trupem, Japonci škodami na palubě a kormidle.

Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Husarským kouskem Britů bylo, že i s dírou v trupu dokázali dokončit rozjížďku. Během celé rozjížďky, ale i cestou do přístavu bylo nutné udržet poškozený plovák nad vodou. Sir Ben Ainslie musel po projetí cílem zamířit do přístavu plnou rychlostí na foilech. V přístavu již čekal jeřáb, aby mohl poškozenou loď vytáhnout z vody.
Přesto se katamaran málem potopil. Při dojíždění k molu posádka zuřivě pracovala s pumpami a kbelíky, aby to vyšlo.

Vážně poškozený britský katamaran se podařilo během noci opravit a v neděli mohl startovat znovu. Japonci měli potíže především s kormidlem. Naštěstí nebyl nikdo ze závodníků zraněn. 

Více najdete zde.


Vytisknout
3635
Na horu