Báječní muži na létajících strojích
6,5 m dlouhé jachty určené pro plavbu přes oceán jsou vývojovou laboratoří offshore jachtingu. Malé jachty, které mají velký vliv na to, kam půjde vývoj závodních jachet dále.
Třída Classe Mini má jen minimální omezení. 6,5 metru délka, 3 metry šířka, 2 metry ponor. Další ravidla se už týkají výšky stěžně a zbytek více či méně souvisí s bezpečností.
Malá jachta znamená nízká cena. Proto je možné zde zkoušet věci, které by si na 18 metrů dlouhých jachtách IMOCA nikdo nedovolil. Ve třídě Classe Mini se používají naklápěcí kýly a stěžně, zároveň i stěžně natáčecí, používají se teleskopické kýly, které po vyklopení do krajní polohy umí povyjet z trupu. Používají se daggerboardy, foily, kulaté přídě, plachty typu wingsail.
Přinášíme pár obrázků ze startu závodu Transgascogne. Další obrázky najdete zde.
Poznámka redakce: Aby kvůli titulku článku nedošlo k nařčení redakce z opomíjení žen opačného pohlaví, je třeba dodat, že v Classe Mini závodí i ženy a dívky a vedou si výborně. Báječné ženy na létajících strojích jsme nemohli do názvu přidat kvůli nadměrnému počtu znaků.
2708
Související články
Velikonoční regata v novém! Oprava
Velikonoční regata v novém! Oprava
Nejoblíbenější česká offshore regata, která je každoročně pro část české jachtařské veřejnosti vrcholem sezóny, se pojede na nových lodích. A nebudou to lodě jen tak ledajaké. Organizátoři oznámili angažování flotily zbrusu nových jachet Persico Fly40. Plavba do Dubrovníku se zkrátí ze dnů na hodiny.
Nejsou lidi…
Nejsou lidi…
Offshore jachting zažívá díky třídám IMOCA, Class 40 a Classe Mini nevídaný boom. V současné době se staví několik desítek nejmodernějších lodí, jejichž cena se u třídy IMOCA pohybuje mezi 120 a 150 miliony korun! Za jednu. Boom ale naráží na problém, který byl u nás známý již z doby plánovaného hospodářství. Nejsou lidi!
První skutečně létající IMOCA
První skutečně létající IMOCA
Na jachtách IMOCA se jezdí sólové regaty přes Atlantik i kolem světa jako Vendée Globe. Již několik let částečně létají na foilech. Nyní je tu ale první, která je ve vzduchu celá. Jmenuje se Bureau Vallée. Létá 30 a více uzlů… Porušuje ale pravidla třídy.