Search
× Search
First minute
Bezvětří ve řvoucích čtyřicítkách
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Bezvětří ve řvoucích čtyřicítkách

Trimaran IDEC Sport má šanci překonat absolutní rekord v plavbě kolem světa. Má 3 dny náskok, ale v místech, kde převládají bouře, ho trápí bezvětří.
IDEC Sport musel zamířit až daleko na jih. Až na 60°jižní šířky. Jen kousek od Antarktidy. Do míst, která jsou často bičována ledovými větry přicházejícími z mrazivých oblastí nejchladnějšího kontinentu.

Tlaková výše přinesla bez větří až do vyjících padesátek. Severně od 60. rovnoběžky nefouká. Proto bylo nutné se spustit mnohem níže, než leží mys Horn. K němu je to nyní již jen 1400 mil. Vzhledem k rychlostem trimaranu je možné říci, že na dohled.

Překážky v cestě

Cesta k poslednímu velkému mysu však nebude jednoduchá. I když se dnes IDEC Sport dostane do silnějšího větru, u Hornu bude za dva dny zase slábnout. Podle stávající předpovědi to vypadá, že by se měl trimaran blížit k mysu od severozápadu. Ale to je naše domněnka. Skipper trimaranu Francis Joyon je v soudech opatrnější a nechce říci, kdy IDEC Sport u mysu bude. Možná ví více, než my. 

Rekord k Hornu

Přesto se zdá, že by IDEC měl mít Horn za sebou nejpozději 27. den plavby. Nejlepší čas historie. K překonání rekordu kolem světa mu bude stačit být v cíli od Hornu za méně než 18 dnů. 7000 mil za 18 dnů znamená 390 mil denně. To není nic nepřekonatelného, když IDEC Sport dokáže dělat téměř 900 mil za den. K tomu ale je třeba ideální počasí. Na cestě Atlantikem na sever nebývá. 

Výhled

Držitel rekordu Banque Populaire V měl na počasí cestou na sever štěstí a cesta do cíle byla rychlá. To nemusí být případ IDEC Sport. I když docela špatné by to také být nemuselo, po zadní straně tlakové níže by se mohl vyvést až na 40°jižní šířky. Následně se zdá, že tlaková výše nad Svatou Helenou bude odsunuta dále k východu, důležitá tranzitní fáze do pasátu by mohla být rychlá.

Polohu lodi najdete zde.

Vytisknout
2703
Na horu