Search
× Search
Bínův úspěch v Berlíně
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Bínův úspěch v Berlíně

Ve dnech 3. - 5. května 2019 se konal na jezeře Großer Müggelsee 22. ročník populárního závodu lodní třídy 2.4mR Berlin Cup.

Závodu se zúčastnilo 22 závodníků pod vlajkami Německa, České republiky, Belgie a Rakouska. Flotilu ozdobila účast německé legendy a dvojnásobného olympijského medailisty Ulli Libora a lodního konstruktéra a závodníka světového formátu v námořním jachtingu Karla ‘Kalle’ Dehlera. Pomyslnou třešničkou na dortu byl paralympijský vítěz a osminásobný mistr světa Heiko Kröger.

Českou flotilu jsem reprezentoval Daniel Bína a Petr Čermák.

Berlín nás přivítal zimou a netypicky větrem. Po středečním příjezdu následoval trénink v 8°C a stabilním větru severozápadního směru o rychlosti 16 uzlů. Srovnání s Ullim pro nás vyznělo lichotivě a my (po nezbytném rozmrznutí) se těšili na první den regaty.

Pátek si připravil stabilní severozápadní vítr o rychlosti16 uzlů s nárazy atakujícími 20 uzlovou hranici. V průběhu dne lehce slábl a poslední rozjížďku překvapil (teda zejména mě) prudkým poklesem k 6 uzlům a přeskokem na severovýchod.  Den suverénně vyhrál Heiko (1, 1, 3, 1) následován Kallem (4, 2, 2, 5). Já (2, 4, 5, 11) obsadil bronzovou pozici a na Petra (3, 3, DNF, 6) čekala nepopulární brambora. Škoda nedojeté třetí rozjížďky, kde vezl slibné medailové umístění. Večer opět rozmrazení a u mne bohužel již tradiční tejpování bolavého ramene.

Sobota stále držela gradientní severozápad o rychlosti 10 uzlů s 15 uzlovými poryvy. Heiko (2, 2, 1, 1) nadále všem ukazoval, komu patří jachtařský trůn. O dílčí vítězství jsem ho obral já (1, 5, 3, 4) a Stefan Klotzing (3, 1, 9, 9). Pro mne den přinesl posun na stříbrnou pozici, místo Kalleho (12, 6, 4, 5), na paty se nám dotáhl Ulli (4, 3, 2, 2). Petrovi (7, 7, 17, 16) se postupně přestávalo dařit a klesl na průběžné 8. místo.

V neděli nás čekal den poslední. Lehká bríza o rychlosti 8 uzlů se stočila od severu. A točila se dále v průběhu obou posledních rozjížděk. Jakž takž vyrovnané dojezdy udržel pouze Heiko (2, 3). První dílčí vítězství mu uzmul Ulli (1, 11) a druhé já (7,1). Kalle(11, 4) uhájil před Ulim bronz. Petrovi (17, 15) se nadále nedařilo a klesl na 10 příčku.

Výsledky:

Heiko Kröger (GER)

Daniel Bína (CZE)

Kalle Dehler (GER)

……

10. Petr Čermák

Celkové výsledky zde.

 

 

2315
Na horu