Bouře 70 uzlů
Extrémní bouře se žene na třetího v Golden Globe Race Uku Randmaa. Zřejmě poslední bouře Jižního oceánu. Vítr by ale mohl přesahovat 70 uzlů.
Uku Randmaa pluje na třetím místě v závodě Golden Globe Race. Je v jižním Atlantiku a od severozápadu se k němu blíží bouře, která ho zasáhne již zítra. Vítr bude v poryvech foukat přes 70 uzlů, zřejmě nebude výjimkou ani 80 uzlů. Randmaa se snaží vyhnout tomu nejhoršímu a pluje plnou rychlostí na severovýchod. Kromě extrémního větru dojde ke změně jeho směru. To způsobí, že vlny budou přicházet ze dvou směrů. Takovému jevu se říká cross sea a je extrémně nebezpečný. Doufejme, že si s náročnými podmínkami Uku poradí.
Další novinkou v závodě je, že v Pacifiku již zůstává jen Tapio Lehtinen. Mys Horn má za sebou Istvan Kopar. Tapio to má k Hornu ještě více než 2500 mil. Tedy asi jako z Kanárů do Karibiku.
Na čele se stále drží Jean-Luc Van Den Heede. I s poškozenou lodí má náskok 750 mil na Marka Slatse. Díky stočení větru k východu může nyní plout Van Den Heede k severovýchodu a brzy bude mít po pravoboku Kapverdy.
Mark Slats se zatím blíží k rovníku. Ještě tedy má před sebou rovníkové tišiny. Tišiny jsou nevyzpytatelné a mohou Marka dost zdržet. Na rozdíl od Van Den Heedeho je bude překračovat dále na východ, kde jsou rozsáhlejší. Je tedy možné, že na vedoucí pozici pár mil ztratí.
Polohu lodí najdete zde.
4951
Související články
Stačí jen obeplout mys Horn…
Stačí jen obeplout mys Horn…
V 19. století byl mys Horn hlavní překážkou na cestě za kalifornským zlatem. Mnozí za zlaté horečky skončili svůj život v bouřlivých vodách na jihu Ameriky. Dnes proplouvají správným směrem kolem Hornu i sóloví jachtaři. Plavba z východu na západ je však stejně náročná, jako tenkrát.
Nejbláznivější z rekordů
Nejbláznivější z rekordů
Alex Pella a Romain Pilliard se vydali na cestu za nejbláznivějším jachtařským rekordem. Masochistický rekord. Na trimaranu Use It Again vypluli kolem světa proti směru větru.
Kulečník mezi tlakovými útvary
Kulečník mezi tlakovými útvary
Čelo Vendée Globe je v Atlantiku a směřuje podél hranice AEZ (Antarctic Exclusion Zone) k severovýchodu. Na čele se s přehledem drží Yannick Bestaven. Nyní je na programu hledání cesty mezi tlakovými útvary.