Search
× Search
Bouře 70 uzlů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Bouře 70 uzlů

Extrémní bouře se žene na třetího v Golden Globe Race Uku Randmaa. Zřejmě poslední bouře Jižního oceánu. Vítr by ale mohl přesahovat 70 uzlů.

Uku Randmaa pluje na třetím místě v závodě Golden Globe Race. Je v jižním Atlantiku a od severozápadu se k němu blíží bouře, která ho zasáhne již zítra. Vítr bude v poryvech foukat přes 70 uzlů, zřejmě nebude výjimkou ani 80 uzlů. Randmaa se snaží vyhnout tomu nejhoršímu a pluje plnou rychlostí na severovýchod. Kromě extrémního větru dojde ke změně jeho směru. To způsobí, že vlny budou přicházet ze dvou směrů. Takovému jevu se říká cross sea a je extrémně nebezpečný. Doufejme, že si s náročnými podmínkami Uku poradí.

Další novinkou v závodě je, že v Pacifiku již zůstává jen Tapio Lehtinen. Mys Horn má za sebou Istvan Kopar. Tapio to má k Hornu ještě více než 2500 mil. Tedy asi jako z Kanárů do Karibiku.

Na čele se stále drží Jean-Luc Van Den Heede. I s poškozenou lodí má náskok 750 mil na Marka Slatse. Díky stočení větru k východu může nyní plout Van Den Heede k severovýchodu a brzy bude mít po pravoboku Kapverdy.

Mark Slats se zatím blíží k rovníku. Ještě tedy má před sebou rovníkové tišiny. Tišiny jsou nevyzpytatelné a mohou Marka dost zdržet. Na rozdíl od Van Den Heedeho je bude překračovat dále na východ, kde jsou rozsáhlejší. Je tedy možné, že na vedoucí pozici pár mil ztratí.

Polohu lodí najdete zde.

4951
Na horu